Odchudzanie i stres
Błonnik znajdujący się w ciecierzycy oraz związki w niej zawarte korzystnie wpływają na przemianę materii oraz na długotrwałe uczucie sytości. Błonnik ponadto zmniejsza wchłanianie energii z pokarmów i powoduje zwiększenie spalania tłuszczów oraz wydalania ich z organizmu. Tym samym wspomaga skutecznie odchudzanie. Warto nadmienić, iż spożywanie cieciorki, która zawiera duże ilości tryptofanu, czyli aminokwasu, dzięki któremu wytwarzana jest serotonina (hormon szczęścia), wpływa skutecznie na zmniejszenie się stresu.
Regulowanie poziomu cukru we krwi
Błonnik, jaki zawarty jest w cieciorce znacznie ogranicza absorpcję cukru do krwi. Jednocześnie spowalniany jest proces trawienia, co ma kolosalne znaczenie w przypadku wydzielania się insuliny. Jednocześnie cieciorka posiada niski indeks glikemiczny (IG 30), dzięki czemu śmiało spożywać mogą ją cukrzycy.
Choroby naczyniowo – sercowe i poziom cholesterolu
Spożywanie ciecierzycy to znakomita profilaktyka chorób układu krążenia. Dzieje się tak za sprawą obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów. Wprowadzenie cieciorki na stałe do diety daje bardzo korzystne i wymierne efekty dla układu sercowo-naczyniowego.
Inną odczuwalną korzyścią jest obniżenie ciśnienia. Jak wykazują liczne badania, dzięki cieciorce zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę, chorobę wieńcową, czy zawał serca. Warto wspomnieć jednocześnie, że jedzenie ciecierzycy przeciwdziała anemii.
Zaparcia i przemianę materii
Po cieciorkę warto sięgnąć z wielu powodów. Kolejnym z nich jest pozytywny wpływ na perystaltykę jelit oraz prawidłowe wypróżnianie, bowiem jedzenie jej zapewnia pozbycie się problemu zaparć.
To także świetne pożywienie dla osób chorujących na GER (refluks żołądkowo – przełykowy), żylaki odbytu, a także różne choroby jelit.
Proste przepisy
Hummus
Składniki:
Ciecierzyca –40 dag
Pasta z sezamu – 20 dag
Czosnek – 4 ząbki
Sok z limonek lub cytryny – 4 łyżki
Olej sezamowy – 2 łyżki
Przyprawy do smaku – sól, pieprz Cayenne
Sposób przygotowania:
Namaczać ciecierzycę przez około 8 godzin. Gotować do miękkości, a następnie odcedzić. Wodę z ciecierzycy pozostawić. Następnie ciecierzycę zmiksować, przecisnąć czosnek przez praskę. Dodać wszystkie składniki do masy, wymieszać dokładnie. W razie potrzeby dolać niewielką ilość wody pozostawionej po gotowaniu ciecierzycy. Dodać przyprawy.
Kotlety z ciecierzycy
Składniki niezbędne do ich przygotowania:
Sucha ciecierzyca – szklanka
Czosnek – 1 ząbek
Jajko – 1 sztuka
Czerwona papryka – ¼
Przyprawy do smaku: sól, pieprz, lubczyk, majeranek i tymianek
Sposób przygotowania:
Namaczać ciecierzycę przez 8-12 godzin. Zagotować wodę w garnku, po zagotowaniu dodać ciecierzycę, majeranek oraz tymianek. Po ugotowaniu do miękkości odcedzić i zmiksować z jajkiem oraz czosnkiem. Paprykę pokroić w kostkę, dodać do ciecierzycy, doprawić do smaku według uznania. Wszystkie składniki połączyć i wymieszać pozostawiając w lodówce na około godzinę. Po godzinie uformować kotleciki, które następnie należy wysmażyć po obu stronach na oliwie z oliwy.