Wymagane

Pliki Wymagane do prawidłowego działania sklepu.

Preferencje

Pliki przechowujące informacje na temat użytkownika w celu personalizacji zawartości.

Statystyki

Pliki wykorzystywane do celów statystycznych.

Marketingowe

Pliki wykorzystywane do celów marketingowych.

Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Dlaczego niemowlę płacze?

Dlaczego niemowlę płacze?

 

Każde dziecko czasem płacze, to podstawowy kanał komunikacji dla niemowlęcia. Gdy pojawia się dyskomfort, niemowlę daje głos. Taki płacz łatwo uciszyć karmiąc, ubierając, rozbierając lub przewijając malucha. Prawdziwy problem mamy wtedy, gdy niemowlę notorycznie i długo płacze. To zawsze oznacza, że jakaś ważna potrzeba nie jest zaspokojona i dzidziuś cierpi w sposób niemal ciągły. Co wtedy robić?

Dla maluszka najważniejsza jest fizyczna bliskość mamy: jej dotyk, głos…mówiąc wprost – przebywanie na ciele matki. Wiele matek potrząsa dziecko w wózku godzinami by je uspokoić. Ta metoda działa do pewnego stopnia, ponieważ naśladuje wstrząsy jakich dziecko doświadcza będąc na ciele dorosłej osoby która się porusza. Wózek jest pewnego rodzaju symulatorem, ale to nie to samo co rzeczywisty kontakt z ciałem mamy. Przez miliony lat ewolucji, gdy człowiek mieszkał w lesie, wystawiony na warunki atmosferyczne, wśród dzikich drapieżnych zwierząt, jedynym sposobem na przetrwanie było ciągłe trzymanie dziecka na sobie. Chroniło to przed zimnem, gorącem, atakiem. Do dziś zachowują się tak małpy w naturalnym środowisku. We współczesnym świecie dziecku położonemu w łóżeczku i pozostawionemu w zamkniętym pokoju nie zagrażają dzikie zwierzęta, palące słońce ani zimno. Ewolucja nie zdążyła jednak przystosować nas do osiągnięć cywilizacji. Jakie są tego skutki?

Twoje dziecko ma dominującą potrzebę fizycznego kontaktu z mamą. Dla zdrowia i komfortu wymaga noszenia, bez tego cierpi fizycznie i emocjonalnie. Uczucie przebywania w oderwaniu od ciała matki można przyrównać do uczucia oderwania od ziemi. Skąd wiadomo, czy malec ma zaspokojoną potrzebę fizycznego kontaktu? Zorientujesz się łatwo, obserwując ciało i twarz dziecka: nie będzie płakać, jego ciało się zrelaksuje, opadnie napięcie, twarz się uspokoi i rozjaśni, zaśnie lub zacznie się interesować światem z ciekawością, radością i zadziwieniem.

Godnym polecenia wariantem noszenia dziecka jest chustowanie. Dla dziecka jest to bardzo odprężające a dla ciebie wygodne, bo masz wolne ręce. W Internecie znajdziesz kontakty do konsultantek chustowania a także filmy instruktażowe. Możesz też poprosić o pomoc w wiązaniu chusty mamy, które spotykasz codziennie na spacerach.

Młode mamy często skarżą się na bóle kręgosłupa. Nieocenioną pomoc może Ci wyświadczyć mata akupresurowa. Połóż się na niej na kilka do kilkunastu minut w czasie gdy dziecko śpi a Twoje plecy będą Ci wdzięczne. Poproś też innych członków rodziny o pomoc w noszeniu dziecka.

Jeśli upewniłaś się, że zaspokoiłaś potrzebę fizycznego kontaktu a jednak dziecko dalej płacze, to zwróć uwagę na swoje samopoczucie. Wszyscy odczuwamy wpływ emocji innych na naszą kondycję psychiczną, tym bardziej dzieje się tak z niemowlęciem, które jest w symbiozie z matką i nie może przetrwać bez ciągłej opieki.

Przez jakiś czas po urodzeniu dziecko nie ma poczucia odrębności. Oddzielanie ciała dziecka od ciała matki nie sprowadza się do momentu narodzin. Poród to tylko najbardziej rzucający się w oczy, spektakularny etap długiego procesu rozdzielania. Można w uproszczeniu powiedzieć, że dziecko oddziela się od matki cieleśnie do drugiego roku życia, a potem latami emocjonalnie.

Znajdź sposoby na to, by uświadamiać sobie swój stan emocjonalny i relaksować się przy dziecku: fizycznie i emocjonalnie. Pomyśl o czymś co ci się bardzo pozytywnie kojarzy i wprowadza cię zawsze w dobry nastrój. Pomyśl o kimś kogo bardzo kochasz i poczuj jak ta miłość wypływa z twojego serca i jak ogarnia Cię przyjemne doznanie. Zadbaj o siebie, poproś o pomoc byś miała więcej czasu na wypoczynek i na bycie z maluszkiem. Zastanów się, czy zmywanie, odkurzanie i gotowanie, inne domowe obowiązki może w tym wyjątkowym czasie połogu zrobić za Ciebie ktoś inny?

A jeśli nosisz dziecko, jesteś w łagodnym nastroju a maluch nadal płacze?

Może ma problemy trawienne? Zanim pobiegniesz z tym do lekarza, możesz sama wiele zrobić, by wyeliminować najczęstsze przyczyny kolki. Karm swoje dziecko piersią na żądanie. Zaufaj, że natura wyposażyła niemowlę w świetnie działające mechanizmy samoregulujące. Twój nastrój w czasie karmienia ma wpływ na jakość i strawność pokarmu. W Twoim mleku dziecko przyjmuje również substancje chemiczne uwalniające się zarówno w stresie jak i w radości . To co jesz również wpływa na jakość Twojego mleka. Zadbaj o odżywcze, lekkostrawne posiłki. Większość posiłków powinna być gotowana, ciepła, delikatnie słodka (z naturalnie słodkich produktów). Polecamy Ci broszurkę Zdrowa dieta i Dieta po porodzie gdzie znajdziesz dużo inspiracji. Jedz regularnie, a jeśli masz wątpliwości czy Twoja dieta ma wszystkie potrzebne składniki wspomóż się zestawem suplementów pochodzenia naturalnego przygotowanym specjalnie z myślą o kobietach karmiących.

Nie rób sobie wyrzutów, jeśli z niechęcią myślisz o zaspokajaniu potrzeb dziecka. Zwykle dzieje się tak wtedy, kiedy Twoje własne potrzeby nie są zaspokojone. W sytuacji, gdy dwadzieścia cztery godziny na dobę Twoje życie jest podporządkowane potrzebom malucha o takie emocje nietrudno. Podczas gdy Ty opiekujesz się dzieckiem, poproś partnera, rodziców, przyjaciela by zaopiekowali się Tobą.

Bywa i tak, że zrobiłaś wszystko, co mogłaś a maluszek nadal płacze, zwróć się wówczas do lekarza.

Pozostaw komentarz
Komentarze
09.12.2016 18:06
Ja polecam dvd ,, Dotyk Miłości". Jest chyba dostępny na stronie. Moja córeczka Lena po takim masażu jest spokojna i ja się wyciszam. Pozdrawiam serdecznie:)
Magda i Lena
01.09.2020 14:53
Bardzo miło nam czytać takie komenatrze! :)

Serdecznie pozdrawiamy Sklep Od Natury