Jedz odpowiednią liczbę posiłków w ciągu doby i wprowadź aktywność fizyczną
Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się spowolnieniem metabolizmu. Sposobami na jego podbicie będą:
- wprowadzenie aktywności fizycznej, przynajmniej 3 razy w tygodniu (ćwiczenia około 45-60 min), najlepiej aby był to wysiłek aerobowy, czyli na przykład: bieganie, marsze, ćwiczenia na orbitreku, stepperze, jazda na rowerze czy pływanie,
- regularne spożywanie 4 lub 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny; ostatni posiłek powinien być spożywany około 2 godziny przed snem.
Błonnik pokarmowy oraz duże ilości wody, które pomogą z zaparciami
W niedoczynności tarczycy, jednym z bardzo często występujących objawów są zaparcia. Jest to objaw, który mimo że jest uciążliwy, jest bardzo często bagatelizowany. Metodą na pozbycie się zaparć jest wprowadzenie do diety źródeł błonnika pokarmowego, takich jak pieczywo pełnoziarniste, kasze gruboziarniste, duże ilości warzyw i owoców oraz nasion. Przy wysokim spożyciu błonnika, bardzo ważne jest także wypijanie dużych ilości wody. W diecie powinno się pojawić jej około 1,5 litra w ciągu dnia. Pamiętaj również, że zaparcia nasila dieta bogata w cukry proste. Dlatego unikaj ciast, ciastek i słodyczy.
Jod - ważna jest jego odpowiednia ilość
Jod należy do podstawowych mikroskładników i jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy i syntezy jej hormonów. Rekomendowane zalecane dzienne spożycie dla osób dorosłych wynosi 150 µg, a w czasie ciąży i laktacji wzrasta ono do 250 µg. Główne źródła pokarmowe stanowią owoce morza (algi, przegrzebki, dorsz, sardynki, krewetki, łosoś, tuńczyk), produkty pochodzenia zwierzęcego (jogurty, mleko, jaja) i niektóre owoce (żurawina, truskawki). Dieta powinna być bogata w selen
Selen jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma on właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zwiększa on także produkcję hormonów tarczycy. Sam gruczoł tarczowy jest w naszym organizmie organem o najwyższym stężeniu tego pierwiastka w tkance. Dlatego też, selen odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Wydaje się, że spożywanie produktów bogatych w ten mikroelement może być pomocne przy niedoczynności tarczycy. Należą do nich:
- orzechy brazylijskie
- ostrygi
- tuńczyk
- chleb pełnoziarnisty
- nasiona słonecznika
- mięso (wieprzowina, wołowina, baranina, indyk, kurczak)
- grzyby
- żyto
- gryka
- jaja
- mleko i przetwory mleczne
Jeżeli chodzi o suplementację selenu, badania pokazują korzystny wpływ tylko w przypadku jego niedoborów w organizmie. Wymaga ona jednak konsultacji lekarskiej, gdyż jego nadmierne spożycie niesie duże ryzyko działań niepożądanych.
Witamina D - uwaga na niedobory
Witamina D odgrywa w naszym organizmie kluczową rolę w regulacji gospodarki wapniowo - fosforanowej i utrzymuje odpowiednią gęstość kości. Syntetyzowana jest w naszej skórze, pod wpływem słońca, ale może być również dostarczona z dietą lub jako suplement. W pożywieniu znajduje się przede wszystkim w:
- oleju z wątroby dorsza
- dzikim łososiu
- śledziu
- makreli
- sardynkach
- jajach
Kilka badań pokazało zależność między niedoborami witaminy D a chorobą Hashimoto. Nadal nie wiadomo, czy niskie stężenia witaminy D u osób z niedoczynnością tarczycy wynikają z samej choroby, czy też są wynikiem nieprawidłowej diety lub brakiem skórnej syntezy. Jednak, ze względu na immunomodulacyjne i przeciwzapalne właściwości witaminy D, może być ona pomocna przy chorobie Hashimoto. Biorąc pod uwagę, że suplementacja witaminą D jest bezpieczna, a jej niedobór często występuje w całej populacji, warto sprawdzić jej poziom w organizmie i zapytać lekarza o suplementację.
Dieta bezglutenowa - czy stosować?
Dieta bezglutenowa zalecana jest wyłącznie w kilku przypadkach. Jednym z nich jest choroba trzewna (celiakia). Tak jak niedoczynność tarczycy, jest ona chorobą autoimmunologiczną. Badania pokazują, że często u osób cierpiących na chorobę Hashimoto, występuje również celiakia. Na chwilę obecną nie ma jednak istotnych badań, które potwierdzają skuteczność stosowania diety bezglutenowej u osób chorujących na niedoczynność tarczycy (nie chorujących na celiakię). Dieta bezglutenowa w chorobie Hashimoto jest nadal obiektem wielu dyskusji i nie ma na ten temat konkretnej odpowiedzi. Warto pamiętać, że dieta bezglutenowa jest bardzo restrykcyjna i ciężka do przestrzegania dlatego decyzja o jej rozpoczęciu powinna być zawsze dokładnie przemyślana oraz konsultowana z lekarzem i dietetykiem.
Związki goitrogenne, czyli czego unikać w diecie w chorobie Hashimoto?
Związki goitrogenne, to substancje wolotwórcze, których wysokie spożycie przez osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, jest niewskazane. Są to substancje, które zmniejszają przyswajanie jodu z pożywienia. Występują one przede wszystkim w:
- soi
- kapuście
- kalafiorze
- brokułach
- brukselce
- jarmużu
- szpinaku
- rzepie
- kalarepie
- rzodkiewce
- brzoskwiniach
- gruszkach
- truskawkach
- batatach