Ponad 60 procent mężczyzn i ponad 50% kobiet w naszym kraju cierpi na nadwagę lub otyłość, co daje nam siódme miejsce pośród krajów europejskich. Spożywanie dużej ilości wszechobecnej wysoko przetworzonej żywności jest jedną z głównych przyczyn. Jej produkcja polega m.in na stosowaniu syntetycznych wzmacniaczy smaku, konserwantów sztucznego pochodzenia, wysokoterminczej obróbce czego efektem ubocznym jest niezaprzeczalny negatywny wpływ na Nasz organizm.
Prawidłowo zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna to dwa kluczowe elementy pozwalające na osiągnięcie i utrzymanie zdrowej masy ciała, ale czy można między nimi postawić znak równości? Autorzy opublikowanego niedawno artykuły w British Journal of Sports Medicine podważają popularny pogląd, że dieta i ćwiczenia są równie ważne. Według nich stosowanie wyłącznie diety jest głównym czynnikiem prowadzącym do do nadwagi, natomiast ćwiczenia nie zapobiegną przybieraniu na wadze u osób o złych nawykach żywieniowych.To stwierdzenie wywołało pewne kontrowersje wśród ekspertów w dziedzinie zdrowia i żywienia Troje autorów z kardiologiem dr Aseem Malhotra na czele, sugeruje, że nacisk na siedzący tryb życia jako głównego sprawcę obecnej epidemii otyłości jest nietrafiony. Badania pokazują, że wskaźniki otyłości wzrosły w ciągu ostatnich 30 lat, natomiast zmiana w poziomie aktywności wśród ludzi w krajach zachodnich jest niewielka. Pozwoliło to autorom na wyciągnięcie wniosku, że rodzaj i liczba spożywanych kalorii jest głównym sprawcą nadmiernego przyrostu masy ciała w społeczeństwie.Należy pamiętać, że otyłość to nie jedyny problem związany ze złymi nawykami żywieniowymi. Dr Malthora wraz z zespołem wyjaśniają, że spektrum dolegliwości wynikających z nieprawidłowej diety jest znacznie większe. Okazuje się, że, nawet 40 procent ludzi, którzy nie mają nadwagi cierpi na zaburzenia metaboliczne, nieprawidłowe wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, choroby sercowo-naczyniowe i stłuszczenie wątroby, które są zwykle powiązane z otyłością.
Powyższe wnioski nie negują znaczenia aktywności fizycznej w utrzymaniu prawidłowej masy ciała ale sugerują, że jakość stosowanej diety ma większy wpływ na samopoczucie oraz kondycję Naszego organizmu. Ta dokładana analiza wyjaśnia, że dobrze zbilansowana dieta jest niezbędna dla utrzymania zdrowia a w tym kontroli wagi. Nie można jednak zapominać o regularnej aktywności fizycznej, co najmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń 5 razy w tygodniu, jeśli chcemy uniknąć długiej listy dolegliwości wynikających z siedzącego trybu życia. Biorąc pod uwagę wymienione powyżej wskaźniki problemów metabolicznych, regularne wizyty u lekarza w celu wykonania okresowych badań kontrolnych i przesiewowych - w tym np. badania cholesterolu i poziomu glukozy - są równie ważne. Pozwalają one m.in na wczesne wykrycie niektórych zaburzeń metabolicznych takich jak np. insulinoopornośc czy zaburzeń gospodarki hormonalnej np. niedoczynność tarczycy, które również mogą przyczyniać się do przyrostu masy ciała. Podsumowując, dostępne obecnie dowody na temat wpływu stylu życia na Nasze zdrowie pokazują, że nie ma jednego złotego środka pozwalającego na jego utrzymanie. Dopiero połączenie wszystkich elementów tj. prawidłowo zbilansowanej diety, ćwiczeń, regularnych wizyt lekarskich, unikanie używek takich jak palenie papierosów czy spożywanie alkoholu są kluczem do sukcesu, którym jest Nasze dobre samopoczucie i kondycja organizmu.
Oprócz odżywiania i wysokiej jakości produktów naturalnych bardzo ważne są profilaktyczne badania. Dlatego pojęliśmy współpracę z firmą labplus.pl - która umożliwia zamówienie badań on-line i wykonanie ich w pobliskim laboratorium, bez kolejek do lekarza pierwszego kontaktu i skierowań.
Serdecznie zapraszamy na labplus.pl.
Dla naszych czytelników mamy rabat 10zł na badania.
Wystarczy w koszyku wpisać kod “odnaturypl”. Zapraszamy!