Owoce dzikiej róży zawierają ogromną liczbę składników i podlegają sezonowym zmianom w swoim specyficznym składzie (jak wszystkie inne produkty roślinne). Owoce róży są źródłem witamin: A, E, B1, B2, K oraz innych grup związków, m.in. flawonoidów, garbników, kwasów organicznych (cytrynowy i jabłkowy), karotenoidów i pektyn. Są uważane za bardzo energetyzujące i pomocne w leczeniu wielu chorób. Dzika róża zawiera większe ilości różnego rodzaju przeciwutleniaczy w porównaniu z innymi owocami. Ponadto niektóre badania wykazały, że ilość karotenoidów w owocach dzikiej róży przekracza wielokrotnie w porównaniu z innymi roślinami, np. jeżyną.
Flawonoidy odpowiadają za właściwości przeciwzapalne, w niewielki stopniu moczopędne i żółciopędnie. Dzięki obecności galaktolipidów dzika róża ma zastosowanie jak środek przeciwzapalny i przeciwreumatyczny. Orzeszki róży stanowią bogate źródło oleju zawierającego niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy i α-linolenowego.
Najpowszechniejsze zastosowanie dzikiej róży to uzupełnienie niedoborów witamin. Ze względu na dużą zawartość witaminy C produkt ten może być pomocny we wzmacnianiu procesów obronnych organizmu i zwiększeniu odporności. Owoce dzikiej róży zalecane są osobom starszym, w okresie rekonwalescencji, przemęczenia i nadmiernego stresu, a także jako środek pomocniczy przy leczeniu przeziębień. Owoce dzikiej róży są surowce bezpiecznym, zalecany zarówno kobietom w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią.