Kozieradka jest pomocna przy problemach z układem pokarmowym oraz zmianami skórnymi.
Właściwości:
- zmiękcza skórę przy czyrakach, cystach i tym podobnych dolegliwościach
- obniża poziom cukru we krwi przez zwolnienie opróżniania żołądka, co opóźnia wchłanianie węglowodanów i w konsekwencji transport glukozy
- zmniejsza ciśnienie krwi (między innymi przez obecność błonnika oraz 4-hydroksyizoleucyny)
- łagodzi i zmniejsza również stany zapalne i infekcje
- pomaga przy chorobach zatok i płuc
- jest dobrym źródłem selenu, żelaza, krzemu
- stymuluje wytwarzanie śluzów, dzięki czemu pomaga usuwać alergeny z układu oddechowego oraz toksyny z dróg moczowych
- podwyższa poziom testosteronu, uważana jest za naturalny afrodyzjak
Istnieje szereg innych, naturalnych afrodyzjaków, poznaj je wszystkie. Poza wpływem na samopoczucie i pewność siebie, może przyczyniać się do zwiększenia efektów w czasie treningów siłowych. Wyższy poziom testosteronu usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza budowanie mięśni. Posiada działanie żółciopędne, mlekopędne, moczopędne i rozkurczowe. Pobudza również wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego. Pomaga w regulacji wypróżniania, pobudza regenerację tkanek, aktywuje procesy wytwarzania krwinek czerwonych. Dzięki zawartości fosfolipidów, choliny i betainy oraz sitosterolu kozieradka działa lipotropowo i przeciwmiażdżycowo. Zastosowana zewnętrznie (okłady, płukanki) działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco, a także pobudzają regenerację tkanek.
Kozieradkę stosuje się jako przyprawę do cielęciny, baraniny, drobiu i ryby. Podnosi walory smakowe w mieszankach przyprawowych.