Najpowszechniejsze zastosowanie dzikiej róży to uzupełnienie niedoborów witamin. Ze względu na dużą zawartość witaminy C produkt ten może być pomocny we wzmacnianiu procesów obronnych organizmu i zwiększeniu odporności. Owoce dzikiej róży zalecane są osobom starszym, w okresie rekonwalescencji, przemęczenia i nadmiernego stresu, a także jako środek pomocniczy przy leczeniu przeziębień. Owoce dzikiej róży są surowce bezpiecznym, zalecany zarówno kobietom w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią.
Dzika róża doceniana jest przez specjalistów ze względu na silne właściwości przeciwzapalne, które są wykorzystywane w chorobach reumatoidalnych. Badania pokazały, ze spożywanie 0,5 g sproszkowanych owoców dzikiej róży dziennie przez okres 4. miesięcy łagodzi ból oraz zwiększa ruchomość chorych stawów. Siła działania porównywalna jest ze skutecznością imbiru oraz syntetycznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Związki fenolowe w połączeniu z witaminą C mają szerokie zastosowanie jako środek antynowotworowy i antymutagenny. Ponadto witamina C ma znaczący wpływ na funkcje regulujące w całym ciele, ponieważ jest zaangażowana w syntezę hormonów i substancji odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów w naszym układzie nerwowym. Dziką różę można uznać za naturalny antybiotyk, ponieważ liczne badania potwierdziły jej przeciwbakteryjne właściwości.
Jak widać, dzika róża ma wiele właściwości i zastosowań we współczesnej medycynie, które mogą się przyczynić do poprawy naszego zdrowia. Trwają badania nad potwierdzeniem skuteczności wyciągów z dzikiej róży w leczeniu cukrzycy, otyłości, chorób układu krwionośnego i nadciśnienia.
Właściwości dzikiej róży zostały także docenione przez rynek kosmetyczny. Surowcem kosmetycznym są kwiaty i owoce tej rośliny. Kosmetyki z dziką różą nie tylko wygładzają skórę, ale również ze względu na dużą zawartość witaminy C rozjaśniają cerę i przebarwienia oraz aktywizują wytwarzanie kolagenu.