Ozon to postać tlenu, składająca się z trójatomowych cząsteczek. Powstaje w wyniku wyładowań atmosferycznych (charakterystyczny, znany każdemu, zapach po burzy). Jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekujących, stosowany przy dezynfekowaniu wody (tzw. ozonowanie), sal szpitalnych czy utlenianiu paliwa rakietowego.
Ozon w medycynie
Dobroczynne działanie ozonu na organizm: ogólna poprawa utlenienia tkanek, powoduje obniżenie stężenia lipidów całkowitych, cholesterolu i trójglicerydów, powoduje wzrost odporności organizmu poprzez pobudzanie układu immunologicznego, aktywizuje mechanizmy obronne, mające korzystny wpływ na procesy zapalne, wykazuje silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, a także eliminuje wirusy.
Ozon + oliwa = moc leczenia ran
Korzystne właściwości oliwy z oliwek znano już w starożytności. Oliwa była powszechnie stosowana nie tylko jako specyfik, którym myto i nacierano ciało czy włosy, ale stosowano ją również przy opatrywaniu ran czy sporządzaniu leczniczych mikstur, niezawodnych w przypadku oparzeń, chorób skóry czy ukąszeń owadów. Oliwa tłoczona na zimno była uznawana za lek i figurowała w wielu spisach lekarskich. Wykorzystywano ją w leczeniu zmian skórnych oraz przy trudno gojących się ranach, oparzeniach, odmrożeniach i odparzeniach. W przemyśle kosmetycznym stała się nośnikiem dla składników naturalnych kosmetyków oraz substancją natłuszczającą i chroniącą skórę. Jeśli do tych wszystkich niezwykłych właściwości dodamy ozon, otrzymamy miksturę, niezawodną przy leczeniu ran, odleżyn, egzemy. Przygotowanie polega na poddaniu oliwy z oliwek tłoczonej na zimno ozonowaniu o odpowiednio dobranych parametrach. Na rynku znajdziemy również ozonowany olej lniany, który cechuje się dużą zawartością kwasów tłuszczowych Omego -3 czy Omega -6.
Ponadto ozonowane oleje łagodzą i wygładzą podrażnione miejsca po:
- różnego rodzaju oparzeniach termicznych i słonecznych
- po radioterapii onkologicznej,
- przy otarciach lub zdarciach naskórka,
- zmianach egzematycznych,
- infekcjach skórnych.