Zdrowotne właściwości kurkumy wykorzystuje się w chińskiej i ajurwedyjskiej medycynie od lat. Najnowsze badania dowodzą, że lecznicze właściwości kurkumy są w stanie wydłużyć życie! Złoty proszek to przeciwzapalna bomba, która wykazuje działanie przeciwnowotworowe, oczyszcza wątrobę i zapobiega chorobom serca.
Skąd pochodzi kurkuma?
Kurkuma to znana w kuchni orientalnej przyprawa o charakterystycznej żółtopomarańczowej barwie. Pochodzi z Indii, gdzie wytwarza się ją z ostryżu − rośliny korzennej przypominającej imbir.
Korzenie spożywa się zarówno na surowo, jak i w formie suszonej. Przyprawa ma ciekawy, wyrazisty smak, który doskonale podkreśla charakter azjatyckich potraw. Obok imbiru, czosnku, chilli i gałki muszkatołowej jest głównym składnikiem curry. Charakterystyczny kolor przyprawy jest zasługą kurkuminy − organicznego związku będącego przeciwutleniaczem polifenolowym. Kurkumę wykorzystywano do leczenia chorób skórnych oraz wszelkich dolegliwości żołądkowych.
Właściwości kurkumy
1. Numer jeden w diecie przeciwnowotworowej
Nie od dziś wiadomo, że naturalna żywność może przedłużyć życie.
Badania opublikowane kilka lat temu przez naukowców potwierdziły działanie antynowotworowe kurkuminy, która jest w stanie unicestwić komórki nowotworowe. Wykazano również, że związki zawarte w kurkumie przeciwdziałają powstawaniu rakotwórczych substancji. Obecnie to jedna z najbardziej badanych pod tym kątem przypraw.
2. Kurkuma pomoże zwalczyć infekcję
Zawarta w kurkumie kurkumina działa jak naturalny antybiotyk. Pomaga zwalczyć wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów i niektórych grzybów. Przeciwzapalne działanie kurkuminy potęgują naturalne olejki eteryczne występujące w kurkumie. Według ajurwedy podczas infekcji górnych dróg oddechowych, warto pić odżywczy napar z kurkumy z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu.
3. Skuteczne oczyszczanie wątroby
Kurkumina wspomaga pracę wątroby poprzez pobudzenie wydzielania niezbędnej do trawienia tłuszczów żółci. Wyciągi z kurkumy znajdziemy w wielu suplementach mających za zadanie wspomóc pracę wątroby, wyciąg z kurkumy znajdziemy między innymi w składzie naszego flagowego produktu o nazwie Hepatoprotector. . Kurkuma doskonale oczyszcza wątrobę ze szkodliwych produktów przemiany materii.
4. Pomoc przy problemach z trawieniem
Substancje aktywne zawarte w kurkumie działają wiatropędnie i przyspieszają trawienie. Kurkuma w naturalny sposób wspomaga procesy metaboliczne, przez co sprzyja też odchudzaniu.
5. Dezynfekcja ran i łagodzenie chorób skóry
Kurkumę możemy stosować także zewnętrznie. Dawniej stosowano ją bowiem do opatrywania trudno gojących się ran. Właściwości przeciwzapalne kurkumy znajdują więc zastosowanie przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach i urazach. Ranę wystarczy posypywać żółtym proszkiem, aby przyspieszyć jej gojenie.
Samo regularne spożywanie kurkumy przynosi poprawę wyglądu skóry − kurkuma wspomaga bowiem leczenie trądziku i łuszczycy.
1/4 łyżeczki kurkumy możemy również dodawać do domowych maseczek z glinką, chcąc wzmocnić jej działanie przeciwzapalne.
6. Kurkuma chroni serce
Wspomniane właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne świetnie wpływają na układ krążenia − regulują ciśnienie krwi i zapobiegają przerostowi serca. Kurkumina zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic poprzez przeciwdziałanie zlepianiu się płytek krwi.
Dawkowanie kurkumy
W celach profilaktycznych, chcąc poprawić naszą ogólną kondycję, warto częściej dodawać kurkumę do potraw, pić napar przygotowany z kłącza oraz kilka razy w tygodniu spożywać tzw. złote mleko (przepisy niżej). W takiej sytuacji wystarczy 1/4 lub 1/2 łyżeczki kurkumy w proszku lub 6 mm świeżego kłącza dziennie.
Przepisy z kurkumą.
1. Tradycyjny napar na przeziębienie
- małe kłącze kurkumy (lub 1/4 łyżeczki kurkumy w proszku)
- 2 cm korzeń imbiru
- sok z połowy cytryny
- miód do smaku
- odrobina pieprzu (dlaczego? Spożywanie kurkumy z pieprzem znacznie zwiększa przyswajalność kurkuminy)
Przygotowanie: Kłącza obieramy i kroimy na cienkie plasterki dodajemy do kubka razem z odrobiną pieprzu i zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą. Czekamy chwilę, po czym dodajemy sok z cytryny i miód.
Chcąc wzmocnić działanie naparu, pokrojone kłącza z pieprzem dodajemy do garnuszka i gotujemy kilka minut (ważne, żeby nie doprowadzić do zagotowania!). Przelewany do kubka, gdy lekko ostygnie, dodajemy miód i sok z cytryny.
2. Złote mleko
Złote mleko to tradycyjny ajurwedyjski napój rozgrzewający, który świetnie wpływa na ogólną kondycję organizmu, zwalcza infekcje i ułatwia zasypianie, dlatego najlepiej jest pić go wieczorem. szklanka mleka roślinnego
- pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy
- łyżeczka miodu
- płaska łyżeczka oleju kokosowego
- odrobina pieprzu i cynamonu
Przygotowanie: Mleko roślinne gotujemy razem z kurkumą na małym ogniu (też nie możemy doprowadzić do zagotowania). Dodajemy pieprz i cynamon, jeszcze chwilę gotujemy. Gdy odrobinę przestygnie dodajemy miód i olej kokosowy i mieszany.
3. Sok pełen słońca
1/4 łyżeczki kurkumy możemy dodawać do jednodniowego soku marchewkowego razem z kilkoma kroplami oleju lnianego. Uzyskamy w ten sposób prawdziwą przeciwzapalną bombę witaminową.
Świeżą kurkumę możemy dodać również do soków, które wyciskamy sami w domu. Najlepsza kombinacja to kawałek kurkumy, marchew i pomarańcze.
A może suplement z kurkumą?
Możemy zdecydować się również na naturalny suplement z organiczną kurkumą, gdy cierpimy np. na nawracające infekcje, nadciśnienie lub chcemy wzmocnić organizm. Polecam ekologiczna mieszankę skoncentrowanego ekstraktu z korzenia kurkumy i piperyny – Bio kurkumę z czarnym pieprzem z Natvity, która dzięki swojej unikalnej kompozycji pozwoli na jeszcze lepsze przyswajanie kurkumy. Niestety nie każdy może stosować suplementy zawierające w swoim składzie piperynę (wyciąg z czarnego pieprzu) dlatego w swojej ofercie posiadamy także Kompleks kurkumy C3 z firmy Hepatica. Dla bardziej wymagających osób możemy polecić kurkuminę w formie liposomalnego żelu, która dzięki zamknięciu jej w liposomie ma dwukrotnie większą przyswajalność niż jej kapsułkowe czy tabletkowe koleżanki.