Dlaczego warto sięgnąć po olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki zrobił się w ostatnim czasie bardzo popularnym remedium na bardzo wiele dolegliwości. Nie bez przyczyny, ponieważ to prawdziwa skarbnica zdrowia. Ale to nie znaczy, że to coś nowego. Już starożytni Egipcjanie wiedzieli, że czarnuszka „leczy wszystko – oprócz śmierci”. Zacznijmy więc od początku i wyjaśnijmy, dlaczego ta roślina jest tak wyjątkowa.
Czarnuszka – maleńkie ziarenko o wielkiej mocy
Czarnuszka, po łacinie Nigella sativa L., znana jest także jako czarny kmin. To roślina siewna z rodziny jaskrowatych, o pięknych, błękitnych i bardzo charakterystycznych kwiatach. Ale skupmy się na jej aspektach zdrowotnych. A konkretnie, na właściwościach jej nasion i oleju z nich wytwarzanego.
Czarnuszkę stosuje się zarówno jako przyprawę, jak i zioło lecznicze, a to z uwagi na zawartość wielu dobroczynnych substancji, m.in.: tymochinony, biotyny, kwasów tłuszczowych (m.in. kwasu linolowego, alfa-linolenowego, eikozadienowego, palmitynowego, mirystynowego), witamin A, E, F, B1, B3, B6, beta-karotenu, flawonoidów, steroli, alkaloidów, mikroelementów i przeciwutleniaczy.
Czarnuszka – magia potwierdzona badaniami
Kiedy warto sięgnąć po czarnuszkę i jej produkty? Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. I tu czarnuszka przychodzi nam z pomocą, gdyż jest nieoceniona w profilaktyce wielu chorób, a jej regularne spożywanie wzmacnia nasze naturalne mechanizmy obronne.
Ale to nie wszystko, ponieważ te maleńkie ziarenka pomagają także w stanach chorobowych, np. przy alergiach (działanie antyhistaminowe), anemii (pomagają podnieść poziom hemoglobiny i erytrocytów), wrzodach żołądka (zwalczają bakterie Helicobacter pylori), nadciśnieniu (obniżają ciśnienie krwi i działają przeciwzakrzepowo), astmie (poprawiają wydolność płuc).
Sporą część swoich prozdrowotnych właściwości czarnuszka zawdzięcza tymochinonowi, czyli składnikowi jej olejku eterycznego, wykazującemu działania przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, obronne (zwłaszcza dla błony śluzowej żołądka, nerek i wątroby).
Czarnuszka – ziarenka, wyciągi, olej?
W jakiej formie przyjmować czarnuszkę? Każda ma swoje zalety. Często jej ziarna możemy znaleźć jako dodatek do zdrowego pieczywa, dodać do koktajlu, posypać kanapkę lub sałatkę. Natomiast zdecydowanie najwięcej informacji pojawia się na temat oleju z tej rośliny, który zawiera to, co w czarnuszce najlepsze, w skondensowanej formie.
Olej z czarnuszki można stosować zarówno zewnętrznie, np. do pielęgnacji skóry, jak i „od środka”, spożywając go, m.in., w celu zmniejszenia kataru siennego i objawów kaszlowych, przekrwienia błony śluzowej nosa, eliminacji ataków kichania, minimalizacji obrzęku stawów u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
Olej z czarnuszki pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym (nowotwory, cukrzyca, alergie, osteoporoza). Pomaga także w walce z depresją, zwiększając naszą odporność na stres, przeciwdziałając stanom lękowym i depresyjnym, poprawiając nasze ogólne samopoczucie.
Czarnuszka – olej olejowi nie równy
Decydując się na zakup oleju z czarnuszki warto zadbać, by był on jak najświeższy, tłoczony na zimno, nierafinowany, niefiltrowany i nieoczyszczony. Poza tym, powinien być szczelnie zamknięty w ciemnej, chroniącej go przed światłem butelce i po zakupie przechowywany w lodówce.