Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Chroniczne przewlekłe zmęczenie - przyczyny, objawy, jak leczyć?

Chroniczne przewlekłe zmęczenie - przyczyny, objawy, jak leczyć?

Co to jest chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie jest to stan długotrwałego uczucia wyczerpania, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zmęczenie trwa co najmniej pół roku i nie można ustalić jego konkretnej przyczyny. Oprócz przewlekłego zmęczenia powinny pojawić się co najmniej 4 z 8 poniższych objawów:

 • Utrata/zaburzenia pamięci lub koncentracji.
 • Ból gardła/chrypka.
 • Powiększone węzły chłonne szyi lub pachowe.
 • Niewyjaśnione bóle mięśni.
 • Ból, który przemieszcza się z jednego stawu do drugiego bez obrzęku lub zaczerwienienia.
 • Ból głowy inny niż zwykle, o innym nasileniu.
 • Sen nie dający wypoczynku.
 • Skrajne wyczerpanie trwające dłużej niż 24 godziny po wysiłku fizycznym lub psychicznym.

 

Kogo dotyka chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie dotyka przeważnie osoby w wieku 20-50 lat. Jest to schorzenie, które może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Na chroniczne zmęczenie szczególnie narażone są osoby, które dużo pracują,  żyjące w ciągłym stresie i pośpiechu, gdyż pośpiech wiąże się z niezdrowym stylem życia. Częściej przewlekłe zmęczenie dotyka kobiet niż mężczyzn.

 

 

Czym się charakteryzuje chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie charakteryzuje się uczuciem ciągłego wyczerpania. Nasila się ono przy aktywności fizycznej lub umysłowej i nie ustępuje po odpoczynku.

 

 

Chroniczne zmęczenie – objawy

Chroniczne zmęczenie objawia się następująco:

 • ciągłe uczucie wyczerpania
 • bóle stawów i mięśni,
 • migreny i bóle głowy,
 • złe samopoczucie po wysiłku,
 • zaburzenia koncentracji,
 • problemy z pamięcią krótkotrwałą,
 • bóle gardła,
 • stany podgorączkowe,
 • poczucie dezorientacji
 • problemy z ostrością widzenia,
 • utratę masy ciała.

 

Chroniczne zmęczenie – przyczyny

Przyczyną chronicznego zmęczenia może być niedoczynność tarczycy. Choroba ta związana jest ze znacznym obniżeniem hormonów we krwi tj T3 i T4. Hormony te odpowiadają za pracę całego organizmu. Przewlekłe zmęczenie bardzo często towarzyszy osobom z niedoczynnością tarczycy. Osoby z niedoczynnością tarczycy mają problemy ze wstawaniem rano oraz podejmowaniem aktywności  fizycznych i umysłowych.

Przyczyną chronicznego zmęczenia może być również anemia czyli niedokrwistość. Anemia spowodowana jest niedoborem żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego.

Przyczyną chronicznego zmęczenia często jest też celiakia, która jest chorobą autoimmunologiczną polegającą na nietolerancji glutenu przez nasz organizm.

Chroniczne zmęczenie może także wywoływać niewydolność serca. Serce ma mniejszą zdolność pompowania krwi, co powoduje mniejsze dotlenienie komórek ciała.

Chroniczne zmęczenie może też dotykać osoby, które borykają się z cukrzycą typu 1 lub 2. Cukier z różnych powodów nie trafia z krwi do komórek ciała, dlatego są one niedożywione.

Przyczyną chronicznego zmęczenia może być również sarkoidoza, choroba która polega na tworzeniu się w organizmie zapalnych guzków. Na przewlekłe zmęczenie mogą również cierpieć osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz osoby cierpiące na zaburzenia snu i bezsenność.

Chroniczne zmęczenie często spowodowane jest odwodnieniem. Podczas odwodnienia dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i problemów z krążeniem, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi do mózgu i uczucie senności i zmniejszenie wydajności.

Spożywanie na co dzień zbyt dużej ilości kofeiny oraz alkoholu może przyczynić się do uczucia chronicznego zmęczenia.

 

Jakie badania zrobić na ciągle zmęczenie?

Na ciągłe zmęczenie warto zrobić badania tarczycy. Należy oznaczyć poziom hormonów TSH, który w niedoczynności tarczycy jest podwyższony, a następnie należy sprawdzić poziom hormonu FT4, który ulega obniżeniu w przebiegu tej choroby.

Jeśli podejrzewamy u siebie anemię warto zbadać poziom hemoglobiny i jej stężenie w erytrocytach, liczbę i objętość czerwonych krwinek oraz stężenie żelaza i ferytyny.

Przy niewydolności serca warto wykonać EKG i echo serca.

 

Czym leczyć przewlekłe zmęczenie?

Osoby, które borykają się z chronicznym zmęczeniem powinny zadbać o swoje zdrowie holistycznie. Należy zadbać o regulację rytmu domowego. Kłaść się i chodzić spać zawsze o tej samej porze i spać co najmniej 8 godzin. Należy wykluczyć z diety kawę i mocną czarną herbatę oraz napoje energetyczne. Napoje zawierające kofeinę nadmiernie pobudzają układ nerwowy, odwadniają organizm i wypłukują cenne minerały, powodując że po chwilowym pobudzeniu następuje znaczny spadek energii. Osoby, które dużo pracują powinny znaleźć balans w swoim życiu i więcej odpoczywać i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Ważna jest również zbilansowana i odżywcza dieta oraz dbanie o nawodnienie organizmu. Warto wykonać podstawowe badania krwi, by wykluczyć choroby, które mogą powodować chroniczne zmęczenie. Przewlekłe zmęczenie wiąże się często z brakiem witamin i minerałów. Brak żelaza i magnezu często przyczyniają się do chronicznego zmęczenia. Warto włączyć do diety dobre suplementy z magnezem tj. Yango Magnezivit, Formeds Mag B6 czy Singularis Cytrynian magnezu z witaminą B6 oraz żelazo tj Formeds Ferr C żelazo w proszku, Calivita Iron Plus Żelazo, czy Floradix żelazo i witaminy. Polecane witaminy przy chronicznym zmęczeniu to również kwas foliowy np. Bellmeda Methylfolat oraz witamina B12 np. z firmy Yango.

 

chroniczne zmęczenie - Focus.pl

Polecane produkty

Floradix Wapń i Magnez 250ml

Formuła płynnego wapnia, magnezu i cynku z witaminą D i ekstraktem ziołowym Odżywczy tonik będący źródłem naturalnego żelaza wyciągów ze starannie dobranych ziół, smacznych soków owocowych, witamin, kultur drożdży, alg oceanicznych, kiełków pszenicy i dzikiej róży.
49,00 zł
19,60 zł za 100 ml
Obrazek Floradix Żelazo i witaminy 250ml

Floradix Żelazo i witaminy 250ml

Floradix to odżywczy tonik, będący źródłem naturalnego żelaza, wyciągów ze starannie dobranych ziół, smacznych soków owocowych, witamin, kultur drożdży, alg oceanicznych, kiełków pszenicy i dzikiej róży. Jest pożytecznym suplementem dla kobiet, które tracą duże ilości żelaza w cyklach miesiączkowych, podczas ciąży lub w okresie laktacji.
41,00 zł
8,20 zł za 100 ml

Floradix Żelazo i Witaminy 500 ml

Floradix to odżywczy tonik, będący źródłem naturalnego żelaza, wyciągów ze starannie dobranych ziół, smacznych soków owocowych, witamin, kultur drożdży, alg oceanicznych, kiełków pszenicy i dzikiej róży. Jest pożytecznym suplementem dla kobiet, które tracą duże ilości żelaza w cyklach miesiączkowych, podczas ciąży lub w okresie laktacji.
72,00 zł
14,40 zł za 100 ml

BingoSpa sól siarczanowo-magnezowa 1250g

Delikatnie pieniąca, sól siarczanowo - magnezowa BingoSpa zawiera siarczan magnezu, sól warzoną próżniowo, kwaśny węglan sodu, siarczan glinowowo- potasowy oraz ekstrakty z aloesu, rumianku, kasztanowca i eukaliptusa.
32,00 zł
2,56 zł za 100 g
Obrazek CaliVita Wapń i magnez Plus 100 kaps.

CaliVita Wapń i magnez Plus 100 kaps.

Suplement diet to połączenie aż 4 niezwykle ważnych składników: wapnia, magnezu, najaktywniejszej formy witaminy D3 (cholekalcyferolu) i witaminy K2 (MK-7) w jednym produkcie - Calcium Magnesium Plus.
153,00 zł
1,53 zł za 1 szt
Obrazek Formeds Mag B6 magnez w proszku 60 porcji

Formeds Mag B6 magnez w proszku 60 porcji

Cytrynian magnezu posiada charakter zasadowy, dlatego polecany jest dla osób z zakwaszonym organizmem.
21,00 zł
58,33 zł za 100 g
Obrazek Formeds Mag cardio magnez w proszku 30 porcji

Formeds Mag cardio magnez w proszku 30 porcji

Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Magnez wraz z potasem wspomagają prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego. Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego. Cytrynian magnezu i potasu posiada charakter zasadowy, dlatego polecany jest dla osób z zakwaszonym organizmem.
21,00 zł
44,68 zł za 100 g
Obrazek Singularis Cytrynian magnezu+witamina B6 60 tabl.

Singularis Cytrynian magnezu+witamina B6 60 tabl.

Suplement diety CYTRYNIAN MAGNEZU + WITAMINA B6 SUPERIOR zawiera bardzo dużą porcję organicznych jonów magnezu w postaci łatwo przyswajalnego cytrynianu oraz witaminy B6.
29,00 zł
0,48 zł za 1 szt
Obrazek NatVita Olej magnezowy 250ml

NatVita Olej magnezowy 250ml

Bio- Olej Magnezowy to nowość od firmy NatVita. Przezskórna suplementacja magnezu jest nowym potężnym narzędziem, które łączy w sobie moc uzdrawiania przez największy organ naszego ciała, którym jest skóra.
29,00 zł
11,60 zł za 100 ml

Formeds Bicaps Mag B6 magnez 60 kaps.

Cytrynian magnezu posiada charakter zasadowy, dlatego polecany jest dla osób z zakwaszonym organizmem.
32,00 zł
0,53 zł za 1 szt
Obrazek Yango Magnezivit 40 kaps.

Yango Magnezivit 40 kaps.

Preparat Magnezivit dostarcza aż 1400 mg magnezu w dziennej suplementacji dzięki pięciu łatwo przyswajalnym formom. Są to: diglycynian magnezu (43%), cytrynian magnezu (30%), węglan magnezu (13%), jabłczan magnezu (9%), tlenek magnezu (5%).
55,00 zł
1,38 zł za 1 szt
Obrazek Singularis Cytrynian magnezu + potasu + B6 60 tab.

Singularis Cytrynian magnezu + potasu + B6 60 tab.

Suplement diety CYTRYNIAN MAGNEZU+ CYTRYNIAN POTASU+ WIT. B6 to preparat dla ludzi, którzy są podatni na stres, przemęczenie, mają trudności z zasypianiem oraz są aktywni i narażeni na wysiłek umysłowy i fizyczny. Dzięki witaminie B6 zwiększa się wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego o 20–40%, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na optymalnym poziomie. Synergistyczne działanie obu składników ułatwia uzupełnianie niedoborów magnezu.
56,00 zł
93,33 zł za 100 g
Obrazek NUION Magnez 100ml

NUION Magnez 100ml

Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem o istotnym znaczeniu dla organizmu. Magnez jest jednym z najważniejszych elektrolitów, który reguluje funkcje ponad 300 enzymów i odpowiada za utrzymanie równowagi mineralnej.
109,00 zł
109,00 zł za 100 ml
Pozostaw komentarz