Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

wegeMODA

wegeMODA

Jak rozpoznać kosmetyki wegańskie?

Jeszcze nie tak dawno temu koncepcja kosmetyku wegańskiego wywoływała co najmniej zdziwienie. No, bo jak to? Można sobie zrobić wegański obiad albo kupić kurtkę ze skóry ekologicznej, ale kosmetyk? Okazuje się, że również kosmetyki mogą być wegańskie albo nie. W dzisiejszych czasach wszystkie kosmetyki i ich składniki sprzedawane w UE nie mogą być testowane na zwierzętach, czyli muszą być „cruelty free”. Jednak, aby krem czy szampon można było nazwać wegańskim musi on spełnić jeden bardzo ważny warunek. Nie może zawierać jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, nawet takich jak mleko, miód, propolis, lanolina czy wosk pszczeli. Łatwo powiedzieć, trudniej sprawdzić prawda? Przecież nie każdy z nas jest ekspertem od składów, szczególnie, że na opakowaniach kosmetyków nazwy poszczególnych składników pisane są po łacinie. Na szczęście marki kosmetyczne coraz częściej starają się o przyznanie ich produktom certyfikatów, które potwierdzają ich wegańskość.

Najbardziej znanym na świecie certyfikatem wegańskim jest certyfikat przyznawany przez Vegan Society. Wygląda on w następujący sposób:

Warto zwracać na niego uwagę i sięgać po produkty nim oznaczone, ponieważ dzięki temu za każdym razem robimy mały prezent naturze i naszym małym przyjaciołom.

 

Czy kosmetyki wegańskie są skuteczne?

Natura naturą, ale rynek rządzi się swoimi prawami. Niestety w dzisiejszych czasach wzniosłe idee nie wystarczą. Musi iść za nimi wartość praktyczna, co w przypadku kosmetyków oznacza, że muszą po prostu działać. Na szczęście dzisiejsza wiedza kosmetologiczna pozwala nam zastąpić składniki pochodzenia zwierzęcego tymi roślinnymi lub syntetycznymi, które są nie mniej bezpieczne niż te naturalne.

 

Czym są wegańskie kosmetyki i jak je znaleźć w sklepie? | TVN Zdrowie | TVN  Zdrowie

Pozostaw komentarz