Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Wapń – jak dbać o mocne kości?

Wapń – jak dbać o mocne kości?

Czym jest Wapń?

Wapń, to składnik mineralny, którego bardzo często brakuje w diecie, mimo faktu, iż występuje on w bardzo dużej gamie produktów i tak naprawdę jeżeli ktoś zna źródła pochodzenia tego składnika, to problem bardzo często jest już rozwiązany. Jednak jak to bywa w dzisiejszych czasach, wiedza na temat odżywiania jest niestety bardzo niska, co przyczynia się do różnych niedoborów. Czy jest się zatem czego obawiać?

Wpływ wapnia na organizm

Ponad 99% wapnia w organizmie człowieka zdeponowane jest w kościach, głównie w postaci hydroksyapatytu. Wchłanianie tego makroelementu odbywa się w jelicie cienkim oraz w mniejszej ilości w okrężnicy. Natomiast jeżeli podaż tego składnika wraz z dietą jest niska, to sam proces wchłaniania odbywa się przez transport aktywny, w którym istotną rolę odgrywa witamina D. Zarządzanie wchłanianiem wapnia przez organizm, to bardzo ciekawy proces, otóż jego wchłanianie wynosi około 30-40% z racji pokarmowej.

Ile wapnia powinno się dostarczać?

Jak już wiadomo większość ludzi ma niedobory wapnia. Przeciętnie w krajach europejskich spożycie wapnia wraz z dietą u lodzi dorosłych waha się od 623 mg/dobę do 1374 mg/dobę, jak widać niektóre kraje nie mają się o co martwić, jednak znaczna większość spożywa za małe ilości tego makroelementu. W Polsce natomiast, niestety jest ono niskie i wynosi średnio u Kobiet około 539 mg/dobę, a u mężczyzn 666 mg/dobę, jak widać jest to o wiele za mało.

Źródła

Najbogatszymi źródłami tego makroelementu są produkty pochodzenia mlecznego, takie jak mleko oraz różne jego przetwory, chociażby sery podpuszczkowe, które cechują się największym ładunkiem wapnia, bo na 100 g jest w nich aż około 1 g wapnia. Warto wspomnieć również o konserwach rybnych czy napojach fortyfikowanych wapniem, m.in. sojowych, które są bardzo smaczne i na 100 ml produktu zawierają aż 120 mg wapnia. Oczywiście źródła roślinne takie jak jarmuż, szpinak, nasiona fasoli. Doskonałymi suplementami z dobrze przyswajalnym wapniem jest między innymi Calcium Magnesium PLUS z firmy CaliVita oraz Wapń z witaminą D w proszku z firmy For Meds.

 

Wapń — właściwości, działanie, suplementacja. Lista produktów ...

Pozostaw komentarz