Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Najczęściej popełniane błędy związane z zakupami spożywczymi i nasze propozycje rozwiązań

 Najczęściej popełniane błędy związane z zakupami spożywczymi i nasze propozycje rozwiązań

 

1. Nie robisz zakupów spożywczych

Ten pierwszy błąd może wydawać się absurdalny, ale problem jest częstszy, niż można by się spodziewać. Kupujesz na szybko kilka niezbędnych do dania składników robiąc to w drodze z pracy do domu. Głodny, zmęczony i bez dobrego pomysłu na obiad.

Nasze propozycje rozwiązania problemu:

 • zadbaj o pełną lodówkę
 • ustal, jak będzie wyglądało robienie zakupów spożywczych w Twoim domu
 • poszukaj sklepów, w których możesz robić duże zakupy spożywcze
 • rozważ zamawianie zakupów w sklepach internetowych

2. Nie masz listy zakupów

Chodzenie na duże zakupy bez listy, to jak zwiedzanie nowego miasta bez mapy. Może trafimy na interesujący nas skwer czy zabytek, ale bardziej prawdopodobne jest to, że stracimy czas na błądzenie między uliczkami i poszukiwania. I tak samo jest z zakupami – dobrze zrobiona lista zakupów, to klucz do sukcesu. Zachęcamy Was do tego, aby zawsze chodzić na zakupy z listą. Unikniecie tego, że zapomnieliście o jakimś składniku na danie czy tego, że w Waszym koszyku wyląduje niechciany produkt.

Nasze propozycje rozwiązania problemu:

 • sprawdź domowe zapasy i na bazie tego, co masz w lodówce spróbuj zaplanować ciekawe dania
 • zobacz, jakich składników brakuje w Twojej kuchni

3. Nie czytasz etykiet

Idziesz na zakupy z gotową listą i myślą, że jesteś mistrzem planowania? Jednak taka lista to nie wszystko i na zakupach mogą spotkać Cię wpadki. Dlaczego? Bo spiesząc się nie czytasz etykiet i wybierasz produkty bez zastanowienia i analizy.

Nasze propozycje rozwiązania problemu:

 

 • Nigdy nie rób dużych zakupów, kiedy masz mało czasu – tak zaplanuj to zadanie, aby zrobić zakupy w spokoju.
 • Sprawdzaj dokładnie skład produktu, który zamierzasz kupić. Jeśli skład jest zbyt długi lub niezrozumiały odłóż produkt na półkę.
 • Pobierz na telefon aplikację ułatwiającą zdrowe zakupy

 

4. Chodzisz na zakupy głodny

Tutaj nie potrzeba wiele dodawać – kiedy jesteśmy głodni nasz mózg nie pracuje wydajnie i łatwo nam popełnić złe decyzje. A na zakupach tych decyzji podejmujemy sporo, więc warto przygotować się właściwie do tego zadania.

Nasza propozycja rozwiązania problemu:

 • Po prostu planuj zakupy w czasie, w którym masz pewność, że będziesz najedzony.

5. Nie masz planu na posiłki

Częsty zakupowy problem to zrobienie listy zakupów, która nijak się ma do ciekawych przepisów na dania. Jeśli Twoja lista nie będzie od razu uwzględniała konkretnych posiłków, to zrobione zakupy mogą być po prostu zbiorem dobrych produktów, które nie za bardzo wiesz, jak ze sobą połączyć.

Nasze propozycja rozwiązania problemu:

 • Przejrzyj książki kucharskie i ulubione blogi w celu poszukiwania inspiracji lub gotowych przepisów i na takiej bazie stwórz swoją listę zakupów.

6. Kupujesz za dużo

Kupowanie zbyt dużej liczby produktów to pierwszy krok do marnowania żywności. Skala marnowania żywności w Polsce jest ogromna. Dane Eurostatu wskazują, że w naszym kraju główne źródło marnowania żywności to branża spożywcza. Jednak gospodarstwa domowe to drugie źródło problemu – w naszych domach marnuje się ponad 2 mln ton żywności rocznie. Dlatego warto postarać się, aby w naszym domu marnowało się jak najmniej jedzenia. Jak to zrobić?

Nasze propozycje rozwiązania problemu:

 • Zobacz, jakie są przyczyny marnowania żywności i pamiętaj o nich na zakupach wprowadzając w życie dobre rozwiązania: twórz listy zakupów, właściwie przechowuj żywność, sprawdzaj terminy przydatności do spożycia.

 

Pozostaw komentarz