Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Jesienny relaks w zaciszu domowym

Jesienny relaks w zaciszu domowym

Jeszcze tak niedawno odnajdywaliśmy uziemienie i relaks oddając się letnim przyjemnościom; wygrzewając się w słońcu leżąc na trawie, pływając w jeziorze. Teraz chroniąc się przed zimnem pozamykaliśmy się w naszych domach i na przyrodę patrzymy chętniej przez okno. Nadal cieszą energiczne spacery ale pozostawać w leniwym bezruchu możemy już tylko w cieple zamkniętych pomieszczeń.

Poniżej proponujemy kilka prostych sposobów na to, jak zaprosić naturę z jej darami do Twojego ciepłego domu, by pomogła Ci się ugruntować, odprężyć i zregenerować.

 

Aromaterapia

Użyj olejków eterycznych. Wybierz zapachy, które lubisz. Olejek możesz wcierać bezpośrednio w skórę, w nadgarstki lub za uszami. Możesz używać ich w specjalnych kominkach do aromaterapii lub dodać do ciepłej kąpieli.

W zależności od potrzeby użyj olejku miętowego dla rozjaśnienia umysłu, lawendowego przed snem, sandałowego gdy chcesz stworzyć w mieszkaniu serdeczną atmosferę dla rodziny i swoich gości. Eukaliptusowy olejek będzie odpowiedni, gdy bolą ię zatoki lub masz inne dolegliwości górnych dróg oddechowych.

 

Akupresura

Gdy głowa pęka od myślenia, plecy bolą od godzin spędzonych przed komputerem a aura na zewnątrz nie zachęca do wyjścia, mata akupresurowa pomoże Ci się uziemić i rozwiać natłok myśli. Po sesji na macie Twoje ciało i umysł będą świeże, wypoczęte i możesz znaleźć kreatywne rozwiązania problemów, którymi sam będziesz zadziwiony. Jeśli potrzebujesz ukojenia umysłu możesz położyć głowę i barki bezpośrednio na macie opierając ją na zwiniętym w wałek kocu, tak by kolce maty dotykały również szyi. Drugi sposób na użycie maty dla uspokojenia myśli to stanie na macie stopami. Już po chwili przekonasz się, że Twoja uwaga jest skierowana do stóp, do ciała, a umysł odpoczywa i regeneruje się. Gdy zaczynasz używać maty, może być to bolesne i niewygodne, ale nie zrażaj się. Po pierwszym bolesnym wrażeniu i chęci natychmiastowej ucieczki, następuje przyjemne uczucie wibracji energii w całym ciele i wewnętrznego wymasowania.

Akupresura działa regulująco i harmonizująco. W praktyce oznacza to, że jeśli byłeś notorycznie przemęczony, użycie maty przyniesie głęboki, regenerujący sen. jeśli jesteś osobą apatyczną, której trudno jest zabrać się do działania, zastosowanie maty pobudzi Cie i spowoduje przypływ energii i chęci do życia. Oprócz dwóch opisanych wyżej sposobów, możesz też użyć maty pod kręgosłup. To zrelaksuje i rozpręży narządy wewnętrzne i mięśnie. Maty używaj od pięciu do trzydziestu minut. Początkowo krótko, z każdym użyciem coraz dłużej.

 

Dźwięki natury

Poszukaj w bogatej ofercie nagrań dźwięków natury. Znajdziesz je na CD w sklepach muzycznych lub na youtube w Internecie. Fale oceanu, szum wodospadu albo leniwego strumyczka, śpiew ptaków, cykanie świerszczy, dźwięki skrzydeł owadów...Włącz, zamknij oczy i zanurz się w świecie dźwięków przyrody.

 

Kojąca kąpiel

Aby kąpiel miała działanie relaksujące, wlej do wanny wodę o temperaturze o kilka stopni wyższej niż temperatura ciała, rozpuść w niej sól magnezową w ilości podanej na opakowaniu (link) i zanurz całe ciało. Magnez jest doskonale wchłaniany przez skórę i przynosi Twoim nerwom natychmiastowe ukojenie. Ciepła woda wypierając Twoje ciało daje uczucie lekkości i subtelnego otulenia. Jeśli nie masz wanny, weź krótki gorący prysznic a po prysznicu wetrzyj w skórę sól magnezową dostępną w sprayu – nasycony roztwór chlorku magnezu (link).

 

Aromatyczny gorący napój

Starannie wybierz ulubiony napój i stwórz swój własny relaksujący rytuał jego zaparzania i picia. Wybierz herbatę, suszone owoce lub aromatyczne przyprawy. Wybierz ulubioną filiżankę i sposób zaparzania. Usiądź wygodnie w ulubionym miejscu – na przykład w fotelu z widokiem za oknem lub przy kominku.

 

Domowe SPA

Wąchanie olejków, picie herbaty, kąpiele, leżenie na macie, słuchanie kojących dźwięków... Jeśli połączysz opisane wyżej sposoby relaksu stworzysz domowe SPA, które otuli wszystkie Twoje zmysły: dotyk, słuch, węch i smak. Zaaranżuj oświetlenie tak, by stworzyć półmrok – to potęguje doznania zmysłowe.

Gdy wszystkie Twoje zmysły doświadczają ukojenia i przyjemności, powstaje synergiczny efekt i możesz poczuć się jak nowo narodzona.

Przyjemnego relaksu!

Pozostaw komentarz