Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku

Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy krok po kroku

Jak samemu zbadać tarczycę? Samobadanie tarczycy jest bardzo proste i może pomóc rozpoznać guzki lub wszelkie niesymetryczne zmiany, sugerujące choroby tarczycy. Sprawdź, jak krok po kroku samemu zbadać tarczycę.

Jak samemu zbadać tarczycę? 

Nic prostszego, jednak najpierw trzeba ustalić, gdzie dokładnie leży ten narząd. Tarczyca  jest gruczołem o kształcie motyla,  zlokalizowanym w przedniej części szyi. Płaty tarczycy znajdują się po obu stronach tchawicy.

Badanie tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości. Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja.

Badania tarczycy zasadniczo możemy podzielić na dwie części - na badania poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę oraz na badania obrazowe, wśród których najpopularniejszym jest badanie usg.

 

 

Jak samemu zbadać tarczycę?

 

Samobadanie tarczycy krok po kroku

Między badaniami USG, które wykonuje się raz na dwa lata można wykonać też samobadanie tarczycy.

Jak wykonać je w domowych warunkach?

Wystarczy lusterko i szklanka wody. Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.

Można również wykonać badania palpacyjne tarczycy. Dotykając tarczycę palcami można określić jej wymiar, powierzchnię, obecność guzków, czy jest twarda czy miękka oraz jej bolesność. O badanie palpacyjne tarczycy można poprosić też lekarza endokrynologa przy okazji wizyty.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

 

Pozostaw komentarz