Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Jak dbać o swój układ oddechowy w dobie COViD.

Jak dbać o swój układ oddechowy w dobie COViD.

Unikanie smogu

Niestety, całkowita chęć uniknięcia narażania się na działanie smogu musiałaby wiązać się z rezygnacją z wychodzenia z mieszkań – a i to nie do końca przyniosłoby efekty, ponieważ szkodliwe zanieczyszczenia przedostają się do naszych wnętrz choćby przez otwarte okna. W dniach, w których stężenie smogu jest szczególnie wysokie, starajmy się jednak, jeśli to możliwe, ograniczyć opuszczanie domów poza absolutną koniecznością. Jeśli już wychodzimy.

Higiena

Wiele chorób negatywnie oddziałujących na układ oddechowy roznosi się drogą kropelkową – w uniknięciu zainfekowania, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na rozmaite choroby, może więc pomóc zwykłe dbanie o higienę. Starajmy się myć wówczas dłonie częściej niż zwykle (można używać też specjalnych płynów dezynfekcyjnych), a podczas kichania lub kasłania zakrywać usta i nos. Warto również unikać w tym czasie przebywania w dużych skupiskach ludzi, a także ograniczyć kontakt z osobami chorymi.

Świeże powietrze

Niezwykle ważne w zapewnianiu sobie i swoim bliskim nieustannego dopływu świeżego powietrza jest także regularne wietrzenie mieszkania. Wietrzyć możemy na kilka sposobów – poprzez otwarcie okien na oścież i tworzenie „przeciągu” bądź jedynie poprzez ich uchylanie. Niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie zdobywającej z roku na rok coraz większą popularność instalacji rekuperacyjnej – zwanej też wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Działanie rekuperatora polega na pobieraniu z zewnątrz świeżego powietrza, a następnie jego oczyszczaniu i ogrzewaniu za pomocą ciepła z odprowadzanego z pomieszczeń powietrza już zużytego.

Kondycja

Ciało człowieka to konstrukcja niezwykle złożona, a poszczególne jej elementy mają na siebie wzajemny wpływ – stąd nieprawidłowe działanie któregokolwiek z nich prowadzi do patologii również w obrębie innych układów. I na odwrót – prawidłowe dbanie o ogólny stan naszego zdrowia i samopoczucia bez wątpienia ma korzystny wpływ na działanie wszystkich naszych układów. Stąd niezmiernie ważne w profilaktyce układu oddechowego jest dbanie o cały nasz organizm – m.in. poprzez prawidłowe odżywianie się, regularny ruch, dbanie o prawidłową ilość snu. Pamiętaj, że świadome codzienne wybory pozwolą wzmocnić Twoją odporność, co z kolei zwiększy prawdopodobieństwo, że ominie Cię wiele chorób – w tym choroby układu oddechowego.

Zakażenia górnych dróg oddechowych w dobie COVID-19

 

Pozostaw komentarz