Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Jak dbać o siebie w upały?

Jak dbać o siebie w upały?

Jak się ubierać w upały?

Wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, lekkie i przewiewne

 

Co pić w czasie upału?

Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom dostęp do napojów. I najlepiej, by była to woda. Zarówno w pracy, jak i domu, możemy sobie szybko przygotować napój izotoniczny. Będzie dużo tańszy niż kupny, a na dodatek nie będzie zawierał góry cukru. Wystarczy woda, trochę soku – może być z wyciśniętej cytryny lub pomarańczy, odrobina miodu lub cukru (dosłownie odrobina!) oraz szczypta soli.

Sól jest dość ważna, bo wraz z potem tracimy niezbędne minerały, a sól pozwala je odrobinę uzupełnić i doprowadzić organizm do równowagi osmotycznej.

Pij cały czas – wzięcie łyka co parę, paręnaście minut jest dużo skuteczniejsze i zdrowsze, niż wydudlenie butelki wody za jednym podejściem. Jeśli czujesz pragnienie, to niedobrze – to oznaka odwodnienia. W czasie potężnych upałów warto pić 2 do nawet 3,5 litra płynów dziennie.

Odstaw też kawę – wypłukuje ona z organizmu sporo minerałów, które potem trudno uzupełnić.

 

Jedzenie

Unikamy spożywania ciężkich posiłków, tłustych i mięsnych, które dodatkowo obciążają organizm. Zamiast nich wcinajmy duże ilości warzyw czy niezbyt słodkich owoców – świetne są arbuzy i ogórki. Unikaj też nadmiaru słodyczy – w tym gazowanych i słodkich napojów, które pomagają tylko na chwilę.

 

Odpoczynek

Jeśli charakter pracy i szefostwo na to pozwalają, zrób sobie przerwę około południa. Południowcy nie wymyślili sjesty z lenistwa, ale z pragmatyzmu. Godzinna drzemka czy pełen relaks w najgorętszej części dnia pozwala skumulować energię na później.

Jeśli tylko możesz, to wstań wcześniej i popracuj, póki upał nie ścina jajek w ptasich gniazdach, potem odsapnij i zrób coś pożytecznego późnym popołudniem.

 

Zadbaj o zwierzaka

Psy nie pocą się tak, jak ludzie. Dlatego, jeśli twojemu czworonożnemu przyjacielowi jest za gorąco, nakryj zwierza mokrym ręcznikiem. Ulżysz mu w cierpieniu i będzie ci wdzięczny. Podobny patent możesz zastosować z kotem, szczególnie gdy zaczyna ziać. To jego ostatnia linia obrony przed przegrzaniem, dlatego warto działać szybko.

Zwierzętom warto wystawić więcej misek z wodą, można do niej wrzucać kostki lodu. Posłanka można podnieść wyżej, by przepływało pod nimi powietrze.

 

Jak się ochłodzić? Sposoby na upał w wakacje!

 

Pozostaw komentarz