Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

EKOżycie

EKOżycie

EKOżycie

 

Zainteresowanie eko produktami wzrasta z roku na rok. Coraz więcej osób odżywia się ekologicznie, buduje eko domy czy podejmuje ekologiczne decyzje. W tym artykule przybliżymy Wam na czym polegają wszelakie zachowanie, które mają sprzyjać przyrodzie i całemu ekosystemowi.

 

wolny zielony eko zestaw ikon Darmowych Wektorów

 

EKOżywność

Żywność ekologiczna jest coraz częściej wybierana, głównie przez osoby dbające o swoje zdrowie. Niektórzy pod wpływem mody sięgają po ekoprodukty i nie zawsze wiedzą, co kryje się pod tą nazwą. Otóż ekożywność oznacza takie produkty, które zostały wytworzone bez jakichkolwiek syntetycznych dodatków do żywności - konserwantów, barwników, dodatków smakowych czy barwników. Żywność ta produkowana jest tylko z odpowiednio dobranych składników. Wszelkie owoce, warzywa i ziarna, z których wytwarza się dane produkty, nie mogą zawierać nawet śladowych ilości sztucznych nawozów oraz pestycydów. Ponadto uprawiane są tylko w gospodarstwach ekologicznych.

 

Ekożywność powinna posiadać określone cechy:

 • proces wytwarzania nie może być szkodliwy dla środowiska,
 • surowce użyte do produkcji nie mogą być toksyczne,
 • produkt oraz jego składniki nie mogą być testowane na zwierzętach,
 • opakowanie produktu powinno być ograniczone do minimum,
 • opakowanie może zostać ponownie wykorzystane,
 • zużycie energii na każdym etapie produkcji powinno być zminimalizowane.

 

Dlaczego warto kupować produkty ekologiczne?

 Amatorzy zdrowej kuchni, jako najważniejszy atut produktów ekologicznych wymienią z pewności ich korzystny wpływ na nasze zdrowie. To prawda. Zdrowa żywność pozbawiona jest wszelkiego rodzaju chemicznych ulepszaczy, zanieczyszczeń metalami ciężkimi czy toksynami. Dzięki temu nie zatruwa organizmu, co z kolei wpływa korzystnie na działanie nie tylko pojedynczych organów, ale również całych układów. Po drugie tego typu produkty są dużo lepsze w smaku. Owoce bio są jakby bardziej słodkie, a warzywa ekologiczne smakują bardziej wyraziście – zwłaszcza, gdy zrobimy z nich wywar lub sos. Kolejna zaleta to pozytywny wpływ na stan i wygląd skóry. Jest to po raz kolejny związane z faktem, iż żywność eko jest hodowana czy też wytwarzana w specyficznych warunkach. Na przykład warzywa bio hoduje się bez stosowania nawozów sztucznych, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych. To samo dotyczy też owoców, które nie są pryskane. Dużo bogatszy skład to jeszcze jeden atut, którym mogą pochwalić się produkty ekologiczne. Przekonując do zakupu tego rodzaju żywności nie można też pominąć bardzo ważnej cechy. Otóż spożywanie tego rodzaju żywności ogranicza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych czy upośledzenia czynności układu pokarmowego. Jest to możliwe, ponieważ hodowcy są zobligowani do zakazu używania antybiotyków czy hormonów. Ponadto w zdecydowanej większości są to artykuły bez laktozy.

 

 

Piękna młoda kobieta z warzywami w sklep spożywczy torbie w domu. Darmowe Zdjęcia

 

EKOdom

Ekologiczne meble

Nie ma domu bądź mieszkania, w którym nie znajdowałyby się meble. To funkcjonalny element wystroju, który decyduje również o aranżacji wnętrza. Wybierając nowe meble warto zdecydować się na rozwiązania wykonane z naturalnego rattanu bądź wikliny. Stanowią one ciekawy element aranżacyjny, który tworzy w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę, a jednocześnie do ich produkcji nie używa się toksycznych substancji chemicznych, niezbędnych to wyprodukowania materiałów drewnopodobnych.

Obecnie eko-design cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, ponieważ to styl, który doskonale wkomponowuje się w nowoczesne wnętrza. W tym przypadku warto podążać za aktualnymi trendami.

 

Rośliny

Piękne kwiaty i rośliny stanowią nie tylko ciekawy element dekoracyjny, ale również umożliwiają oczyszczanie powietrza oraz regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach. Jeżeli chcecie, aby wasz dom był ekologiczny, warto znaleźć w nim miejsce na kilka roślin doniczkowych. Z pełną odpowiedzialnością możemy Wam polecić paprotki, fikusy oraz zielistkę.

 

Ładowarki słoneczne

Każdy z nas posiada co najmniej kilka urządzeń, które wymagają systematycznego ładowania energią elektryczną. To najczęściej smartfony, tablety bądź aparaty fotograficzne.

Niektóre z nich wymagają nawet codziennego ładowania, co w skali całego roku oznacza ogromną ilość zużytej energii. W czasie letnich, słonecznych dni warto wykorzystać możliwość jaką oferuje ładowarka solarna. To urządzenie, które dzięki wbudowanym panelom słonecznym może całkowicie naładować prawie każde urządzenie przenośne ekologiczną, w pełni darmową energią.

 

Recykling

Pisząc o rozwiązaniach, które uczynią Wasz dom ekologicznym, nie można zapomnieć o najistotniejszej kwestii, czyli właściwej segregacji odpadów. Każdy z nas może segregować odpady w swoim domu, a pomagają w tym odpowiednie pojemniki, które z całą pewnością kupicie w sklepie z artykułami dla gospodarstw domowych. Dzięki nim segregacja jest znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza.

 

Zbiornik na wodę deszczową

Żyjemy w strefie klimatycznej, w której regularne opady są naturalnym zjawiskiem atmosferycznym. Warto wykorzystać ten fakt i zainwestować w zbiornik na deszczówkę umożliwiający magazynowanie wody opadowej, którą można następnie wykorzystywać w wielu celach. W ten sposób każde gospodarstwo domowe może w znaczący sposób zminimalizować ilość zużywanej wody.

Wyżej wymienione pomysły to tylko drobny wyciek wszystkich proekologicznych działań, które możecie wykorzystać w swoim domu. Warto je nie tylko stosować, ale również propagować wśród członków rodziny oraz przyjaciół, ponieważ im większa liczba osób będzie żyć ekologicznie, tym czystsze będzie nasze środowisko.

 

Młodzi beetroot z wierzchołkami na ciemnym tle. Płaskie leżało. Widok z góry Premium Zdjęcia

 

 

EKOsprzątanie

Po pierwsze ocet. Ocet zastąpi wiele chemicznych (syntetycznych) środków czystości. No cóż, może nie pachnie egzotyką czy kokosami z hawajskiej plaży. Tylko octem. Ale przynajmniej wiemy, co jest w środku.

Biały ocet odtłuszcza zatłuszczone powierzchnie, garnki itp, nadaje połysk kuchennym kafelkom czy szybom okiennym, usuwa nieprzyjemny zapach (choć Hawajów nie będzie).

 

JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ ZWYCZAJNY BIAŁY OCET W DOMOWYCH PORZĄDKACH?

 • Do szorowania przypalonych garnków. Wystarczy zagotować ocet (przez kilka sekund) i pocierać spaleniznę zmoczoną w nim gąbką czy ściereczką.

Nie macie octu? Z powodzeniem wystarczy kilka szczypt soli plus woda. Całość lekko podgrzać, potrzeć i spalenizna powinna ustąpić.

 • Do usunięcia osadu, który zgromadził się na dnie czajnika. Wystarczy nalać do niego octu, zagotować, pozostawić w czajniku na jakiś czas. Jeżeli macie możliwość: potrzeć, poszorować. Całość przepłukać. Metoda jest bardzo skuteczna i zarazem bardzo radykalna.
 • Do zmywarki do naczyń. Można zastąpić nim płyn do płukania. Jednocześnie pozwala to zmniejszyć ilość płynu do zmywania. Ocet sktuecznie usuwa kamień.
 • Do zmywania naczyń. Wystarczy ciepła woda z octem. Choć przyzwyczajonym do tradycyjnych płynów może wydać się, że naczynia są nie umyte. (Ja sama póki co, przekonuję się do tej metody). A przecież na Saharze kobiety myją naczynia na sucho, rozgrzanym piaskiem.
 • Do wyczyszczenia przypalonego spodu od żelazka. Wystarczy potrzeć go podgrzanym octem i jeżeli potrzeba pastą wykonaną z wody z solą. Na koniec całość spłukać.
 • Do mycia okien. Okna wychodzą na prawdę błyszczące. Zamiast podtruwać się oparami eteru glikolu, nasączyć ściereczkę octem, wymyć okna i wysuszyć starymi (przeczytanymi) gazetami.
 • By usunąć kamień, który nagromadził się wokół zlewu. Nasączyć papierową serwetkę octem, owinąć nią kran. Jeżeli nałożycie ciepły ocet, zadziała szybciej.
 • Do czyszczenia wanny czy prysznica. Zmieszać 25 g octu (białego), 25 g oczyszczonej sody plus kilka kropli cytryny. Potrzeć czyszczoną powierzchnię. Pozostawić na 15 minut. Spłukać ciepłą wodą.1
 • Do czyszczenia ubikacji. Przygotować mieszaninę octu z wodą (wymieszane w równych proporcjach). Dodać kilka kropel olejku eterycznego np olejku pomarańczowego. Możecie stosować tę mieszaninę pod postacią sprayu. Wystarczy kupić pusty rozpylacz w sklepie ogrodniczym i wlać do niego tak uzyskany płyn. Raz na miesiąc wlać 1 l ciepłego octu (białego) do ubikacji, pozostawić na noc, następnego dnia potrzeć szczotką. Do usunięcia nieprzyjemnego zapachu w toalecie można wykorzystać kilka okruszków siarki z zapałek (stosować po każdej wizycie w ubikacji).
 • Do polerowania mebli. Wymieszać (w równych proporcjach): oliwę z oliwek i sok z cytryny (lub biały ocet). Nasączyć nim ściereczkę. Pocierać nią meble. Taka mikstura odżywia drewno. Ale nie należy stosować ją za często. Najlepiej robić to raz na rok, żeby nie przetłuścić mebli.

 Kobieta kupuje świeże warzywa organiczne na ulicy rynku. Uśmiechnięta kobieta z warzyw na rynku sklepu. Pojęcie zdrowej żywności Darmowe Zdjęcia

 

EKOdecyzje

Każdy z nas wie już coraz więcej o zagrożeniach dla naszej Ziemi. Wiemy, ale często wydaje się nam, że problem ten jest poza nami, że nie dotyczy nas bezpośrednio. Często też myślimy, że przecież jedna osoba nic nie zdziała i że nie warto narażać się na śmiech sąsiadów.

Pamiętajmy jednak, że wcale nie musimy być ekologami, żeby móc zrobić dla środowiska cokolwiek. Dbajmy o naturę, a taka postawa wejdzie w krew nie tylko nam, ale przede wszystkim naszym dzieciom. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dzieci uczą się od nas głównie nie dzięki temu, co do nich mówimy, ale poprzez naśladownictwo tego, co sami robimy. Wykorzystajmy to.

Wiele rzeczy, których codziennie używamy, nadaje się do odzysku. Statystyczny Polak zużywa rocznie około 90 kg papieru, z czego tylko 10 proc. trafia do recyklingu. W naszym kraju odzyskuje się 36 proc. papieru, w Niemczech — 70 proc.. Nic więc dziwnego, że pod tym względem Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie. Tona gazet to zapas energii dla trzypokojowego domu na cały rok.

Jak podaje Greenpeace: „Globalna roczna produkcja sięga 367 mln ton. Gdyby cała ta ilość pochodziła ze świeżo ściętych drzew — a nie makulatury — wymagałoby to wycięcia co roku 6 miliardów drzew i zużycia 10 milionów ton wody”.

Oprócz papieru odzyskiwać można również szkło, plastik i aluminium. Jeśli w domu postawisz 2-3 kosze, będziesz mógł wrzucać do nich śmieci z różnych kategorii. Pamiętaj, że średnie gospodarstwo domowe (5 osób) produkuje ok. 1 tony śmieci w ciągu roku.

 

 

Pozostaw komentarz