Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Dlaczego detox dla organizmu jest tak ważny?

Dlaczego detox dla organizmu jest tak ważny?

 

O diecie warzywno-owocowej coraz więcej się mówi i wciąż powiększa się grono osób, które przekonały się o jej dobrodziejstwie. Zdarzają się jednak sceptycy, którzy zastanawiają się, jak to możliwe – przecież jedzą codziennie warzywa i owoce, a nie widzą żadnych efektów leczniczych.

Co można im odpowiedzieć?

Gdzie kryje się tajemnica skuteczności tej diety?

To nie same produkty leczą. Prawdziwe fenomenalne, samoleczące mechanizmy organizmu uruchamia bardzo niska kaloryczność diety. Działa ona podobnie jak post. Od tysięcy lat ludzie intuicyjnie wiedzą, że czasowe ograniczenie ilości pożywienia potrafi przywrócić zdrowie. Analogicznie mechanizmy obserwujemy w świecie zwierząt, które w przypadku choroby przestają jeść, co zwykle prowadzi do wyzdrowienia. Dziś wiemy, że wszystko jest zapisane w genach, które znajdują się w DNA, czyli materiale genetycznym umiejscowionym w jądrze każdej z wielu bilionów komórek naszego organizmu. Od czasu tego epokowego odkrycia odnotowujemy burzliwy rozwój badań, m. in. takich, które ujawniły, jak żywność może wpływać na stan zdrowia. Okazało się, że choroby są w dużej mierze zależne od naszej diety i żywienie ma o wiele większe znaczenie dla zdrowia, niż dotąd myśleliśmy. Żywność może bowiem zmieniać aktywność genów. To właśnie na tym elementarnym poziomie dochodzi do zaburzeń, które są przyczyną chorób.

Geny sterują całym organizmem, ale my, przez nasz sposób żywienia, wysyłamy im różnego rodzaju „instrukcje“. Warunkują one rozmaite reakcje komórek: od zwiększonego ich podziału, przez produkcję białek, niekiedy nawet zapalnych, aż po regenerację tkanek. Okazuje się przy tym, że nie tylko pożywienie ma tego rodzaju właściwości. Na działanie genów ma wpływ dużo więcej czynników: zanieczyszczenie powietrza, aktywność fizyczna, stan psychiczny, a nawet nasze myśli czy duchowość. 

W związku z tymi odkryciami wyłoniły się nowe dziedziny medycyny, a wśród nich epigenetyka, która bada oddziaływanie otaczającego nas śrdowiska na geny, oraz nutrigenomika, zajmująca się wpływem bioaktywnych składników diety na geny i analizująca genetyczną podatność na choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwory, choroby krążenia czy też inne zaburzenia metaboliczne.

 

Wśród niedawnych odkryć na szczególną uwagę zasługują te, które dotyczą wpływu ograniczenia kalorii w diecie (oczywiście bez ryzyka niedożywienia) na procesy leczenia na poziomie genowym. Okazało się, że diety o niskiej kaloryczności spowalniają starzenie się oraz opóźniają procesy zwyrodnieniowe związane z wiekiem. Stosowanie takich diet owocuje wydłużeniem życia w zdrowiu. Przykładem diety o bardzo niskiej kaloryczności jest właśnie dieta warzywno-owocowa. Dostarcza ona zaledwie 800 kcal dziennie, co jest równoznaczne z obniżeniem dowozu kalorii o 60% w stosunku do normalnego żywienia. Na tym opiera się jej fenomen. Niska kaloryczność przywraca zdrowie na poziomie genów, usuwając przyczynę chorób współczesnej cywilizacji, którą jest wadliwie pod względem ilościowym i jakościowym żywienie. Dieta warzywno-owocowa, stojąc w pełnej opozycji do spożywania przetworzonej, kalorycznej żywności, jest ratunkiem dla naszych genów. Trwała zmiana sposobu odżywiania się może przywrócić nam utracone zdrowie na poziomie genowym.

 

Żródło: Beata Anna Dąbrowska „dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej-przepisy”

Pozostaw komentarz