Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Co robić z dziećmi w domu? 10 sposobów na ''domową kwarantannę''

Co robić z dziećmi w domu?   10 sposobów na ''domową kwarantannę''

Wiosenna, słoneczna pogoda za oknami co prawda sprzyja spacerom oraz aktywności na powietrzu, jednak w dobie pandemii koronawirusa, każdy z nas powinien postąpić rozważnie i swój czas wolny spędzać w domu. Wyzwaniem staje się wówczas zapewnienie odpowiedniej rozrywki dzieciom. 

1. Tor przeszkód domowej roboty

Wykorzystaj dostępne w domu przedmioty, jak poduszki, kartki papieru, sznurek czy... zalegające rolki papieru toaletowego. Następnie ustaw z nich tor, który dziecko będzie musiało pokonać. Poduszki oraz papier toaletowy ułożone kolejno stworzą przeszkody, które dziecko będzie musiało przeskoczyć. Kartki papieru posłużą natomiast jako „bazy”. Możesz również napisać na nich zadania. Wspomniany sznurek przymocuj pomiędzy dwoma krzesłami, na różnych wysokościach, tworząc pajęczynę. Twoja pociecha będzie musiała przejść na drugą stronę blokady, nie dotykając „laserowych zabezpieczeń”.

 

2. Wspólne pieczenie i ozdabianie ciasteczek

Przygotuj z dzieckiem ciasto na słodkości. Pozwól mu samodzielnie dodawać składniki oraz mieszać masę. Sprawi mu to ogromną radość. Następnie upiecz ciasteczka i oddaj je w ręce małego kucharza. Przyozdóbcie je kolorowymi pisakami, lukrem oraz słodkimi dodatkami. Możecie pokusić się również o stworzenie ciasteczkowych zwierzątek czy stworków.

 

3. Zagrajcie w siatkówkę

Wzorując się na olsztyńskich siatkarzach AZS, zorganizuj z dzieckiem turniej sportowy. Ustaw dwa krzesła na środku pomieszczenia, które posłużą za siatkę. Weź gumową, lekką piłkę i do dzieła! Odrobina ruchu w domu dostarczy dziecku wiele pozytywnych emocji.

 

4. Domowy teatrzyk

Zorganizuj z dzieckiem przedstawienie. Zbudujcie scenę z okienkiem, przez które widoczni będą aktorzy. Dodajcie również kurtynę, za którą posłuży kawałek materiału. Następnie ze skarpetek stwórzcie postaci. Doklejcie lub dorysujcie im oczka i gotowe. Skarpetkowe przedstawienie w domowym teatrzyku czas zacząć! Dodatkowo możecie stworzyć papierowe bilety wstępu, które sprawdzi mały kontroler.

Dzieci z zespołem downa rysują Darmowe Zdjęcia

 

5. „Baza” z poduszek i koców

Wraz z dzieckiem zbudujcie jego nową, tajemną „bazę”. Potrzebne będą wam koce, poduszki, prześcieradło oraz krzesła. Skonstruujcie coś w rodzaju namiotu, w którym dziecko urządzi swój nowy domek. Koniecznie nad wejściem musi pojawić się również papierowa tabliczka z podpisem właściciela „posiadłości”.

 

6. Własna gra planszowa

Zamiast po raz kolejny grać w te same gry planszowe, stwórzcie je samodzielnie! Weźcie kartkę papieru oraz kredki. Narysujcie pola, przeszkody, pułapki i wymyślcie zasady. Możecie stworzyć również własne pionki lub „pożyczyć” ze z innej gry.

 

7. Poszukiwanie skarbu

W różnych zakątkach mieszkania ukryj wskazówki, które doprowadzą małego poszukiwacza do skarbu. Na karteczkach umieść zdania oraz opis miejsc, gdzie ukryte są kolejne zagadki. Krok po kroku Twoja pociecha będzie zbliżała się do skarbu, którym może być, np. ulubiony słodycz.

 Troje skoncentrowanych dzieci bawi się na podłodze i rysuje kolorowankami Darmowe Zdjęcia

 

8. Malowanie palcami

Przygotuj dużą kartkę papieru, najlepiej brystol. Wyjmij z szuflady szkolne farbki dziecka i zacznijcie malować. Możecie jednak używać jedynie własnych dłoni. Z kolorowych odcisków palców stwórzcie rodzinę, krajobraz lub całkowicie abstrakcyjny obraz. Zabawę możesz urozmaicić, wycinając z ziemniaków pieczątki w różnych kształtach.

 

9. Masa solna

Razem z dzieckiem przygotuj masę solną, a następnie ulepcie z niej to tylko dusza zapragnie. Stworzenie domowej masy solnej jest dziecinnie proste. Potrzebujesz odrobinę soli, mąkę oraz wodę. Wszystko należy ze sobą połączyć, przestrzegając proporcji 1:1:0,5. Wodę najlepiej jest wlewać stopniowo. Możecie dodać również odrobinę barwnika, dzięki czemu masa będzie kolorowa. Gotowe działa należy upiec w piekarniku w około 75 stopniach, dzięki czemu staną się one twarde i trwałe.

 

10. Stwórzcie własne opowiadanie lub ułóżcie piosenkę

Nuda sprzyja kreatywności, więc wykorzystajcie ją, tworząc własne opowiadanie. Niech dziecko wymyśli historyjkę, którą następnie będzie mogło zapisać w samodzielnie stworzonej książeczce. Możecie również ułożyć prostą piosenkę, którą pociecha zaśpiewam domownikom. Koniecznie przygotujcie także mikrofon w postaci tłuczka do ziemniaków.

Wyjście na spacer również może być dobrym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem. Rób to jednak sporadycznie oraz unikaj zatłoczonych miejsc, jak place zabaw czy parki. Jeżeli mieszkasz na obrzeżach miasta, wybierz pobliski las lub pola.

 

Pozostaw komentarz