Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Akupresura: szybka pomoc

Akupresura: szybka pomoc

Wiele dolegliwości zaskakuje nas w chwili, w której ani trochę się tego nie spodziewamy. W samym środku podróży skręcasz się z bólu brzucha, bo właśnie dostałaś okres. Wyjechałaś z przyjaciółmi do lasu i podczas grzybobrania nagle dopada cię ból zęba. Albo... uczestniczysz w ważnym zebraniu i czujesz, że ogarnia cię senność. Jak pomóc sobie w takiej sytuacji? Ratunkiem może być uciskanie odpowiednich receptorów na dłoniach. Już po krótkim czasie odczujesz przypływ sił, a ból przestanie ci dokuczać. Zaletą akupresury dłoni jest to, że (w przeciwieństwie do uciskania stóp) możesz stosować ją wszędzie.


To nie magia, to terapia
Uciskanie punktów na dłoniach, stopach, uchu, głowie czy innych częściach ciała stosowano już przed tysiącami lat, np. w Chinach, Egipcie czy Mongolii. W tej terapii nie ma żadnej magii, a mechanizm jej działania jest prosty. Zdaniem zwolenników tej metody, przez ciało człowieka biegną od głowy do koniuszków palców stóp i dłoni kanały, umożliwiające swobodny przepływ energii życiowej (Chińczycy nazywają ją chi, czyt. czi). Zakłócenia tego przepływu powodują osłabienie określonego narządu, np. żołądka, nerek czy gardła, przyczyniając się do różnych schorzeń. Jeśli uciskasz punkt odpowiedzialny za pracę danego narządu, układ wegetatywny natychmiast przekazuje ten bodziec do mózgu. Reakcją jest zwiększenie ukrwienia chorego organu. Dociera do niego więcej tlenu i szybciej usuwane są substancje toksyczne. Ból znika albo znacznie się zmniejsza. Uciskasz np. punkty palca lub krawędzi dłoni i... już po krótkim czasie przestaje cię boleć kręgosłup.

Gdzie uciskać dłoń, by pozbyć się bólu?
Najpierw przez 30 sekund potrzyj jedną dłoń o drugą, by dobrze je rozgrzać i pobudzić krążenie krwi. Potem rozluźnij palce i nadgarstki, lekko nimi poruszając.
Teraz już możesz zacząć rytmicznie uciskać (co pół sekundy) odpowiednie receptory – znajdziesz je na „mapkach” obu dłoni, zamieszczonych obok. Poniżej prezentujemy na zdjęciach akupresurę pomocną w określonych sytuacjach.

Receptory znajdujące się na lewej i prawej dłoni
Jeśli cierpisz na jakieś dolegliwości, sprawdź, gdzie znajduje się receptor odpowiedzialny za pracę danego narządu. Uciskanie punktów znajdujących się w środku kolorowych pól pozwoli uwolnić się od bólu.  

1. Oczy
2. Uszy
3. Nos – zatoki
4. Szyszynka
5. Głowa
6. Gardło
7. Ramiona i barki
8. Układ krążenia
9. Kolana
10. Udo i podudzie
11. Stopa
12. Układ kostny, zęby
13. Płuca
14. Grasica, zaburzenia układu odpornościowego
15. Przepona 16. Żołądek, dwunastnica
17. Jelita
18. Serce
19. Kręgosłup
20. Gruczoły płciowe, węzły chłonne
21. Odbytnica
22. Układ nerwowy
23. Wątroba
24. Pęcherzyk żółciowy
25. Trzustka
26. Nerki
27. Nadnercza
28. Wyrostek robaczkowy
29. Śledziona
30. Pęcherz moczowy



Gdzie uciskać w nagłych wypadkach?

1. Rwa kulszowa, bóle głowy, zębów
 Punkt pokazany na zdjęciu to receptor przeciwbólowy. uciskaj go mocno, gdy cierpisz na bóle głowy lub innych części ciała (10 min).

2. Zdenerwowanie, atak paniki Gdy przeżywasz silne wzburzenie, gniew albo lęk, uciskaj wewnętrzną część przedramienia, 6 cm od nadgarstka (5–8 min).

3. Ból karku, sztywność
 Poranną sztywność, a także ból kręgosłupa szyjnego zlikwidujesz, uciskając przedramię, 5 cm od nadgarstka (10 min).

4. Kołatanie serca, niepokój Uspokoi cię i wyrówna pracę serca uciskanie punktu na powierzchni dłoni, pod palcem serdecznym (5–10 min).

5. Kolka wątrobowa
 Jeśli puchniesz po posiłkach i męczy cię kolka, spróbuj kilka razy dziennie uciskać palcami prawej ręki zewnętrzną krawędź lewej (5 min).

6. Zmęczenie, brak energii
Gdy chcesz szybko odzyskać energię, niezbyt mocno uciskaj przez 5–7 min punkt położony 2 cm od nasady dłoni.  

7. Bolesność i obrzęk kolan
 Palcem wskazującym i kciukiem uciskaj jednocześnie palec środkowy drugiej dłoni, w pobliżu paznokcia. Po 5 min zmień dłonie

Pozostaw komentarz