Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

4 zioła, które warto pić zimą

4 zioła, które warto pić zimą

Lipa
Ma działanie napotne (rozgrzewające), dzięki obecności śluzów powleka i osłania błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a dzięki zawartości olejków eterycznych działa wyciszająco i uspokajająco. Warto po nią sięgnąć, gdy przemoczy nas deszcz, zmarzniemy na mrozie, lub mamy problemy z górnymi drogami oddechowymi. Sprawdzi się też przy podwyższonej temperaturze, ale również, gdy cierpimy z powodu bezsenności, nadciśnieniu czy migrenach. Ma delikatny lekko słodki smak. Warto picć herbatkę z lipy, która składa się z całych suszonych kwiatów i młodych listków. Lipę można nazbierać latem i ususzyć, by cieszyć się nią w późniejszych porach roku.

Smak lipy bardzo fajnie podkreśli sok malinowy, miód lub korzeń lukrecji. Moża dodać też sok z cytryny.

Melisa
Znana głównie z tego, że uspokaja, ale działa też przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo i rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest bardzo polecana osobom, prowadzącym intensywny i wymagający tryb życia, mającym stresującą pracę, a także doraźnie w innych sytuacjach stresowych i napięciach. Ja najbardziej lubię ją pić przed snem lub podczas relaksujących kąpieli. Świetnie pomaga zdjąć z nas napięcia zebrane w ciągu dnia.

Po melisę możemy też sięgnąć przy nieżycie żołądka i jelit, zaburzeń rytmu serca, bezsenności lub gdy czujemy wewnętrzny niepokój i wyczerpanie.

Koper włoski
Jest najbardziej znany ze swoich właściwości uspokajających zaburzenia trawienne oraz zwiększających laktację u kobiet karmiących piersią. Pomaga na kolki zarówno u dorosłych, jak i niemowląt czy małych dzieci, wzdęciach. Działa również korzystnie na górne drogi oddechowe. Wpływa odprężająco na układ nerwowy oraz posiada właściwości antyseptyczne. Herbatki z kopru włoskiego skutecznie redukują stres, a zawarte w nim olejki eteryczne odświeżają jamę ustną i podkręcają metabolizm. Warto pić napary z kopru włoskiego po posiłkach. Szczególnie tych ciężko strawnych, których zimą i podczas świąt Bożego Narodzenia nie brakuje w naszych jadłospisach.

Mieszanka wspomagająca pracę wątroby  Od Natury”
Wątroba odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia pokarmów. Jest naszym wewnętrznym filtrem, który chroni nasz organizm przed różnymi szkodliwymi substancjami, ale też pomaga rozkładać składniki odżywcze. Mieszanka ziół, które wchodzących w skład herbatki wspomagają pracę wątroby, woreczka żółciowego oraz procesów trawiennych. Zima to dobry czas na różnego rodzaju detoksy, ale też poza oczyszczaniem bardzo ważne jest byśmy zadbali o wzmocnienie naszych narządów wewnętrznych. Oczyszczona wątroba będzie lepiej funkcjonować, a to przełoży się na nasze lepsze samopoczucie w brzuchu czy wzrost energii oraz poprawi stan naszej cery.

 

Porady jak przechowywać zioła

 

Pozostaw komentarz