Ryż czerwony ma charakterystyczny, delikatnie orzechowy aromat i lekko słodkawy posmak, dzięki czemu urozmaica walory smakowe posiłków. Jest na tyle uniwersalny, że można go jeść na zimno i na ciepło, zarówno na słodko, jak i w wersjach wytrawnych.
Doskonale komponuje się z warzywami i mięsem czy rybami. Można go dodawać do deserów, sałatek i dań obiadowych, a także zapiekanek. Aby ryż czerwony dobrze smakował i dostarczał optymalnej ilości składników odżywczych, należy go odpowiednio przygotować.
Czerwony ryż skutecznie obniża w ludzkim organizmie poziom cholesterolu, którego nadmiar może prowadzić do poważnych chorób jak miażdżyca, choroba wieńcowa, a w konsekwencji zawał serca czy udar mózgu.
Jak to się dzieje, że czerwony ryż ma pozytywny wpływ na cholesterol? Zawdzięcza on swą właściwość monakolinie K, która powstaje w trakcie jego fermentacji z udziałem grzybów Monascus purpureus. Na drodze tego procesu powstają drożdże z czerwonego ryżu będące składnikiem wielu preparatów farmakologicznych. Preparaty takie mają pozytywne działanie na pracę serca i są zalecane w profilaktyce chorób układu krążenia.
Wyciąg z czerwonego ryżu jest powszechnie dostępny, oferuje go każda dobrze zaopatrzona apteka. Ekstrakt zawierający fermentowany czerwony ryż to najczęściej suplement diety w formie tabletek lub kapsułek.