Ból kolana –objawy, przyczyny, polecane produkty.
Ból kolana jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości ze strony narządu ruchu. Staw kolanowy, z uwagi na bardzo złożoną budowę, jest narażony na uszkodzenia oraz pojawienie się stanów patologicznych, które mogą powodować dyskomfort oraz ból.
Ból kolana – objawy:
Objawami problemów związanych z kolanem są:
-bóle pod kolanem;
-bóle kolana przy zginaniu;
-bóle przy zmianie ułożenia stawu;
-opuchnięcie kolana;
-bóle w pachwinie;
-dyskomfort w trakcie chodzenia lub/i wysiłku fizycznego.
W zależności od przyczyny bolących kolan, objawy mogą się nieco różnić. Dolegliwości mogą się pojawiać w różnych sytuacjach, na przykład przy zginaniu lub prostowaniu stawu, podczas chodzenia, po intensywnym treningu, ale także w spoczynku lub w nocy. Ból może także pojawiać się w różnych lokalizacjach: najczęściej na górze kolana, ale także pod nim, po stronie bocznej lub wewnętrznej. Objawy często promieniują dalej, tzn. do uda lub podudzia. Oprócz powyższych objawów może wystąpić również: zaczerwienienie, obrzęk, ogólne osłabienie kolana, uczucie przeskakiwania, trzaskania w kolanie lub sztywność i trudności w prostowaniu oraz zginaniu kolana.
Ból kolana – przyczyny:
Przyczyną bólów kolana może być przebyty uraz (skręcenie, stłuczenie, zwichnięcie lub zerwanie więzadeł). Dotyka to częściej osób bardzo aktywnych fizycznie. Dochodzi u nich do wystąpienia tzw. „kolana biegacza” (ból kolana jest zlokalizowany z przodu, w okolicy rzepki) oraz kolana skoczka (dolegliwości bólowe umiejscowione w dolnej części rzepki, w miejscu łączenia z więzadłem). Drugą przyczyną problemów z kolanem jest przeciążenie. Jest często skutkiem podnoszenia ciężarów, pracy siedzącej, nadwagi, otyłości, pozycji kucznej. Następną przyczyną jest torbiel Bakera, złe wykonywanie ćwiczeń fizycznych, brak rozciągania, niektóre choroby autoimmunologiczne, wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp, zwyrodnienia stawu biodrowego, guzy kośćca, zakrzepica żył głębokich. Przy boreliozie czy dnie moczanowej może także pojawić się ból kolan.
Ból kolana – leczenie:
Bóle, które dotyczą kolana mają różne pochodzenie. Jednak mamy wpływ na żywotność oraz sprawność stawu kolanowego. Oprócz aktywności fizycznej, odpowiedniej masie ciała, warto pamiętać o zbilansowanej diecie, która pozwoli na uzupełnieniu cennych minerałów i witamin w organizmie. Aby zapobiec bólom warto sięgnąć po preparaty, mające w swoim składzie składniki przeciwbólowe, kolagen czy wapń. Skutecznym sposobem na zmniejszenia odczucia bólu jest miejscowe zastosowanie żelu przeciwbólowego np. Himalaya Rumalaya Gel, który pomoże uśmierzyć dolegliwości, lub kremu laurowego Asepta, który pomoże rozgrzać bolące miejsca.
Ból kolana – polecane produkty:
-Energy King-Kong: doskonale nadaje się dla sportowców, osób przeciążonych fizycznie i psychicznie, ludzi starszych i pacjentów w okresie rekonwalescencji po urazach i operacjach. Wspomaga odżywianie i poprawia jakość kości, chrząstek i skóry, oczyszcza krew. Wskazany w stanach pourazowych i problemów stawowych.
-Tiande Slaviton: substancje aktywne wchodzące w skład żelu przenikają w warstwy skóry, poprawiają ukrwienie, wzmacniają ścianki naczyń, zapobiegają pojawianiu się pajączków, a także likwidują zmęczenie i obrzmiałość nóg, przywracają im uczucie lekkości. Kasztanowiec zwyczajny wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych, zmniejsza gęstość krwi, podnosi elastyczność naczyń krwionośnych. Chmiel wywiera działanie łagodzące, przeciwzapalne i bakteriostatyczne, poprawia elastyczność skóry.
-Himalaya Rumalaya Gel: żel o działaniu łagodząco-rozgrzewającym. Polecany jest do stosowania w przypadku dolegliwości bólowych różnego pochodzenia: bólach mięśniowych, stawów itp. Wykazuje skuteczne działanie szybko przynosząc ulgę nawet w ostrych stanach. Zawiera unikalną mieszankę olejków eterycznych, która jest łagodna dla skóry, wywołując uczucie gorąca i zimna dla efektu kojącego i relaksującego. Wzbogacony imbirem oraz wyciągiem z Boswellii o działaniu przeciwzapalnym pomaga rozluźnić mięśnie, wspomaga krążenie i przywraca komfort ruchu.
-Swanson Devil’s Claw: diabelski pazur charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Jest pomocny w łagodzeniu bóli stawowych oraz zwyrodnieniowych. Ma działanie przeciwzapalne. Świetnie sprawdza się również jako środek przeciwutleniający.
-Calivita Joint Protex Forte na stawy 90 tabl: to kompleksowy zestaw specjalnie wyselekcjonowanych składników aktywnych o działaniu odżywczym i fizjologicznym korzystnie wpływających na giętkość i elastyczność stawów, zdrowie kości oraz prawidłowe tworzenie tkanek łącznych w tym chrząstki stawowej. Składniki aktywne produktu wykazują również działanie antyoksydacyjne oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
-Asepta Stawosan:
krem laurowy pielęgnuje, rozgrzewa i rewitalizuje skórę: kolan, bioder, barków, nadgarstków, pleców. Głównym składnikiem ziołowym kremu jest olejek z liści laurowych. Produkt potwierdzony jest badaniami dermatologicznymi oraz mikrobiologicznymi.