Olejki eteryczne są wytwarzane z najróżniejszych składników roślinnych. Bogate w unikalne składniki pielęgnacyjne i terapeutyczne, olejki eteryczne od wieków stosowane są w kosmetologii, dermatologii oraz medycynie naturalnej. Ich wyjątkowe działanie aromaterapeutyczne to przede wszystkim regeneracja organizmu, relaks i odprężenie. Posiadają także właściwości dezynfekcyjne, antyseptyczne oraz antygrzybicze, mogą również działać przeciwbólowo. Dzięki związkom eterycznym wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne oraz kondycję psychiczną, redukując stres i pozwalając na relaks w przyjemnej atmosferze.
Jakie właściwości posiada olejek eteryczny – cynamonowy?
Olejek cynamonowy ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, działa lekko przeciwbólowo. Silnie pobudza krążenie, przez co pozytywnie wpływa na likwidację cellulitu, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i obrzęki. Olejek dobroczynnie wpływa na skórę tłustą i trądzikową. Zamyka rozszerzone pory skóry, leczy zmiany trądzikowe i zapobiega powstawaniu blizn po wypryskach. Zapobiega zaczopowaniom mieszków włosowych - rozrzedza wydzielinę łojową. Przy masażach zmniejsza dolegliwości reumatyczne. Olejek działa odstraszająco na komary. Znajduje zastosowanie w kąpielach odświeżających i aromatyzujących.
W kosmetykach stężenie nie powinno przekraczać 1%.
Może podrażniać osoby o wrażliwej skórze. Nie stosować u kobiet w ciąży i małych dzieci.
Działanie aromaterapeutyczne:
działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo,
pomocny jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, katarze,
pobudza przy nadmiernej senności,
działa rozgrzewająco ma działanie zmniejszające dolegliwości reumatyczne.
Stosowanie olejków eterycznych?
Aplikacja rozcieńczonych olejków w skórę twarzy lub masaż całego ciała:
Kąpiele olejkowe:
na wannę wody dajemy 10 kropli olejku lub mieszanki olejkowej. Woda powinna mieć temperaturę 40-45⁰C. Kąpiel powinna trwać 20-30 minut. Kąpiel taka pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność. Polecamy tutaj olejki: sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy.
Inhalacje:
Parówki na twarz (w celu oczyszczenia porów):