Czy zauważyłaś, że na pewne zapachy reagujesz automatycznie odczuciem przyjemnego relaksu, inne Cię denerwują a jeszcze inne dodają Ci energii i wprawiają Cię w dobry nastrój?
Nasze ciało i emocje reagują na zapachy instynktownie, bez udziału naszej woli. Ten mechanizm wykorzystywany jest w aromaterapii. Używa się do tego lotne, intensywnie pachnące olejki eteryczne. Mają one też silne działanie antybakteryjne, antygrzybicze, antypasożytnicze. Olejki można używać do aromatyzowania otoczenia. Do tego służą specjalne kominki. Inne zastosowanie to masaż lub kąpiel z użyciem olejków. W chorobach górnych dróg oddechowych pomogą inhalacje.
Wybierając dla siebie olejek eteryczny kieruj się nie tylko jego właściwościami opisanymi w literaturze ale także subiektywnym odbiorem zapachu. Jeśli olejek ma działanie uspokajające, ale jest dla Ciebie niemiły w odbiorze, niestety, prawdopodobnie nie uzyskasz dobrych rezultatów terapeutycznych. Olejek z drzewa herbacianego jest znany z działania antygrzybiczego i jednocześnie antybakteryjnego. Jest z powodzeniem stosowany na problemy skórne o tym podłożu. Eukaliptusowy jest najbardziej znany z dobroczynnego działania w chorobach górnych dróg oddechowych i gardła. Lawendowy uspokaja, odstrasza owady, leczy owrzodzenia i rany. Sandałowy ma działanie relaksujące i odprężające, przy bezsenności i stanach lękowych, napięciu nerwowym jako środek uspokajający. W kulturach wschodnich używany jest do wprowadzania dobrego klimatu w domu. Miłe zapachy uprzyjemniają i ułatwiają nam życie, wywołują uczucie relaksu. Warto po nie sięgać.
Ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, działa lekko przeciwbólowo. Silnie pobudza krążenie, przez co pozytywnie wpływa na likwidację cellulitu, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i obrzęki. Olejek dobroczynnie wpływa na skórę tłustą i trądzikową.
Eukaliptus jest często używany w zabiegach inhalacyjnych w leczeniu przeziębienia i kataru. Skutecznie przeczyszcza kanały nosowe. Jest powszechnie stosowanym składnikiem leków wykrztuśnych, środków odświeżających oddech i antyseptycznych (krople, syropy, cukierki, pasty do zębów, gumy do żucia). Najważniejsze jego właściwości to zdolności bakteriobójcze i antywirusowe.
Jego przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne właściwości sprawiają iż olejek ten może być doskonałym lekiem przy przeziębieniu lub grypie, łagodzi kaszel, katar i zapalenie zatok. Najlepsze okazują się być inhalacje. Lawenda ma też działanie uspokajające. Łagodzi depresje, lęki, stany podenerwowania., ułatwia zasypianie - szczególnie przy bezsenności spowodowanej zdenerwowaniem.
Olejek jest bardzo bezpieczny z tego względu polecany do produktów dla dzieci, np. szamponów, kremów. Mogą go stosować kobiety w ciąży. Wykazuje skuteczne działanie w walce z rozstępami. Działa antyseptycznie, odkażająco na skórę. W aromaterapii działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, trudności w zasypianiu.
Olejki zapachowe wykorzystywane są do leczniczych i relaksacyjnych inhalacji oraz kąpieli. Znajdują szerokie zastosowanie w aromatyzacji pomieszczeń. Poprawiają samopoczucie i wprowadzają dobry nastrój.
Olejek sandałowy wycisza i relaksuje. Sprzyja regenerującemu wypoczynkowi. Od wielu stuleci wykorzystywany jest do pogłębiania koncentracji i rozluźnienia w trakcie medytacji. Pielęgnuje skórę suchą, trądzikową i zanieczyszczoną. W masażu w połączeniu z olejem bazowym działa odprężając.
Posiada działanie wykrztuśne, antydepresyjne, uspokajające, antyseptyczne,przeciwwirusowe, przeciwbólowe i tonizujące. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne, szczególnie w stosunku gronkowca. Inhalacje i masaże pomagają na wiele chorób układu oddechowego (zapalenia zatok, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, angina) a także skutecznie pomaga zwalczyć grypę.
Olejki zapachowe wykorzystywane są do leczniczych i relaksacyjnych inhalacji oraz kąpieli. Znajdują szerokie zastosowanie w aromatyzacji pomieszczeń. Poprawiają samopoczucie i wprowadzają dobry nastrój.
Ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Wskazany jest do stosowaniu przy trądziku, łojotoku, łupieżu. Usuwa brodawki. Polecany do sporządzania preparatów oczyszczających skórę. Ogranicza powstawanie nowych wykwitów poprzez normalizację pracy gruczołów łojowych. Pomocny także na odleżyny i odmrożenia.
Olejek miętowy od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie. Substancja ta przynosi wiele korzyści zdrowotnych: łagodzi ból, uspokaja nerwy i pomaga pozbyć się uporczywego swędzenia. Chętnie jest stosowany także w aromaterapii, między innymi do oczyszczania zatok i leczenia kataru.