Czy zauważyłaś, że na pewne zapachy reagujesz automatycznie odczuciem przyjemnego relaksu, inne Cię denerwują a jeszcze inne dodają Ci energii i wprawiają Cię w dobry nastrój?
Nasze ciało i emocje reagują na zapachy instynktownie, bez udziału naszej woli. Ten mechanizm wykorzystywany jest w aromaterapii. Używa się do tego lotne, intensywnie pachnące olejki eteryczne. Mają one też silne działanie antybakteryjne, antygrzybicze, antypasożytnicze. Olejki można używać do aromatyzowania otoczenia. Do tego służą specjalne kominki. Inne zastosowanie to masaż lub kąpiel z użyciem olejków. W chorobach górnych dróg oddechowych pomogą inhalacje.
Wybierając dla siebie olejek eteryczny kieruj się nie tylko jego właściwościami opisanymi w literaturze ale także subiektywnym odbiorem zapachu. Jeśli olejek ma działanie uspokajające, ale jest dla Ciebie niemiły w odbiorze, niestety, prawdopodobnie nie uzyskasz dobrych rezultatów terapeutycznych. Olejek z drzewa herbacianego jest znany z działania antygrzybiczego i jednocześnie antybakteryjnego. Jest z powodzeniem stosowany na problemy skórne o tym podłożu. Eukaliptusowy jest najbardziej znany z dobroczynnego działania w chorobach górnych dróg oddechowych i gardła. Lawendowy uspokaja, odstrasza owady, leczy owrzodzenia i rany. Sandałowy ma działanie relaksujące i odprężające, przy bezsenności i stanach lękowych, napięciu nerwowym jako środek uspokajający. W kulturach wschodnich używany jest do wprowadzania dobrego klimatu w domu. Miłe zapachy uprzyjemniają i ułatwiają nam życie, wywołują uczucie relaksu. Warto po nie sięgać.
doTERRA Air to niezwykła mieszanka olejków eterycznych, w tym liści laurowych, mięty pieprzowej, eukaliptusa, drzewa herbacianego, cytryny, kardamonu, ravintsara i ravensary. DoTERRA AIR utrzymuje uczucie czystych dróg oddechowych i łatwego oddychania, jednocześnie minimalizując skutki sezonowych zagrożeń.
Znany jako jeden z najbardziej cenionych i cennych olejków eterycznych, kadzidło ma niezwykłe korzyści zdrowotne. Oprócz rozgłosu w Nowym Testamencie Babilończycy i Asyryjczycy palili kadzidło w ceremoniach religijnych, a starożytni Egipcjanie używali żywicy Frankincense do wszystkiego, od perfum, do balsamów dla ukojenia skóry.
Oregano jest jednym z najsilniejszych olejków eterycznych i od wieków jest używane w tradycyjnych praktykach. Podstawowymi składnikami chemicznymi Oregano jest karwakrol, fenol, który ma właściwości przeciwutleniające po spożyciu. Ze względu na wysoką zawartość fenolu należy zachować ostrożność podczas wdychania lub dyfuzji oregano; Potrzebna jest tylko jedna do dwóch kropli.
Roślina mięty pieprzowej jest hybrydą watermint i spearmint i po raz pierwszy została opisana przez Carla Linneausa w 1753 roku. Wysoka zawartość mentolu, podobna do tej zawartej w olejku eterycznym doTERRA Peppermint, odróżnia najlepszą jakość mięty pieprzowej od innych produktów.
Eukaliptus jest często używany w zabiegach inhalacyjnych w leczeniu przeziębienia i kataru. Skutecznie przeczyszcza kanały nosowe. Jest powszechnie stosowanym składnikiem leków wykrztuśnych, środków odświeżających oddech i antyseptycznych (krople, syropy, cukierki, pasty do zębów, gumy do żucia). Najważniejsze jego właściwości to zdolności bakteriobójcze i antywirusowe.
Olejek sandałowy wycisza i relaksuje. Sprzyja regenerującemu wypoczynkowi. Od wielu stuleci wykorzystywany jest do pogłębiania koncentracji i rozluźnienia w trakcie medytacji. Pielęgnuje skórę suchą, trądzikową i zanieczyszczoną. W masażu w połączeniu z olejem bazowym działa odprężając.
Ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Wskazany jest do stosowaniu przy trądziku, łojotoku, łupieżu. Usuwa brodawki. Polecany do sporządzania preparatów oczyszczających skórę. Ogranicza powstawanie nowych wykwitów poprzez normalizację pracy gruczołów łojowych. Pomocny także na odleżyny i odmrożenia.
Ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, działa lekko przeciwbólowo. Silnie pobudza krążenie, przez co pozytywnie wpływa na likwidację cellulitu, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i obrzęki. Olejek dobroczynnie wpływa na skórę tłustą i trądzikową.
Olejek jest bardzo bezpieczny z tego względu polecany do produktów dla dzieci, np. szamponów, kremów. Mogą go stosować kobiety w ciąży. Wykazuje skuteczne działanie w walce z rozstępami. Działa antyseptycznie, odkażająco na skórę. W aromaterapii działa uspokajająco, łagodzi silne napięcia nerwowe, trudności w zasypianiu.
Olejki zapachowe wykorzystywane są do leczniczych i relaksacyjnych inhalacji oraz kąpieli. Znajdują szerokie zastosowanie w aromatyzacji pomieszczeń. Poprawiają samopoczucie i wprowadzają dobry nastrój.
Stosowany jako lek antyseptyczny, np. służący do odkażania jamy ustnej. Bardzo częsty składnik płynów aromatycznych stosowanych do inhalacji i aromatoterapii. Silnie ściąga pory skóry. Używany przy reumatyzmie, artretyzmie, wadliwym krążeniu, obrzękach kończyn i trądziku, do profilaktyki i leczenia grudek, krostek oraz plam potrądzikowych.
Odznacza się świeżym, leśnym zapachem z nutą korzenno-tłuszczową. W aromaterapii ceni się jego wzmacniające i pobudzające działanie. Olejek otrzymywany z młodych gałązek jodły syberyjskiej może być przyjemnym dopełnieniem dla Twoich kosmetyków. Dodany do balsamu, kremu czy oleju korzystnie wpływa na skórę. Ze względu na swoje właściwości polecany (jako dodatek do kosmetyków) do pielęgnacji skóry pozbawionej blasku oraz do masażu po wysiłku fizycznym.
Odznacza się świeżym, lekkim zapachem z wyraźną nutą cytralu. W aromaterapii ceni się jego orzeźwiające i tonizujące działanie. Olejek wytłaczany na zimno ze skórki cytryny zwyczajnej może być przyjemnym dopełnieniem dla Twoich kosmetyków. Dodany do balsamu, kremu czy oleju korzystnie wpływa na skórę. Ze względu na swoje właściwości rozjaśniające i tonizujące polecany (jako dodatek do kosmetyków) do pielęgnacji skóry z przebarwieniami, z cellulitem.
Olejek miętowy działa antyseptycznie, stosowany jest przy dolegliwościach takich jak przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, katar, kaszel, łagodzi bóle głowy, skutki ukąszeń owadów. Wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, posiada właściwości chłodzące. Używany w płynach do ust, odświeża oddech.
AFRODYZJAK miłości to kwiatowe i starannie dobrane połączenie 100% naturalnych olejków eterycznych: drzewa różanego, pomarańczy, paczuli, szałwii muszkatołowej, geranium i ylang-ylang. Choć sprawdzi się idealnie również podczas chęci odświeżenia pomieszczenia, to jednak powstał on z myślą o pobudzeniu zmysłów, poprawy libido i rozluźnienia ciała. Może być stosowany także, kiedy pragniemy uspokoić umysł.
Konwalię cechuje piękny, subtelny, słodki i kwiatowy aromat. Olejek eteryczny wykorzystywany jest więc powszechnie przy produkcji perfum, nierzadko jako główny komponent mieszanki zapachowej. Olejek z konwalii chętnie jest stosowany w aromaterapii - tworzy relaksujące środowisko, poprawia nastrój, sprzyja uzyskaniu równowagi, ułatwia zasypianie.
Olejek limetkowy posiada silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, zdaje się niezastąpiony w okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, dodaje energii i sił witalnych. Sprawdzi się też w czasie infekcji - oczyści powietrze i złagodzi nieprzyjemne objawy choroby. Ekstrakt wykazuje aktywność przeciwzapalną, którą warto wykorzystać w czasie masażu obolałych mięśni i stawów.
Naturalny, w 100% roślinny olejek eteryczny od polskiej firmy Biolavit. Pozyskany z owoców drzewa grejpfrutowego, cechuje się słodko-cytrusowym aromatem. Poprawi nastrój i orzeźwi podczas cieplejszych dni. Zadziała oczyszczająco i tonizująco. Pobudzi pozytywne myślenie i poprawi pracę mózgu. Posiada właściwości zmniejszające łaknienie i poprawiające trawienie. Skutecznie sprawdzi się także przy zwalczaniu bólu głowy, walki z migreną i zmniejszy uczucie zmęczenia. Poprawi jakość skóry, niwelując przetłuszczenie.
Olejek eteryczny Palmaroza pozyskiwany jest ze świeżych łodyg i liści palczatki imbirowej (Cymbopogon martinii), w procesie wykorzystuje się metodę destylacji z parą wodną. Choć roślina ma różany zapach, należy do tej samej rodziny co trawa cytrynowa. W skład produktu wchodzą substancje aktywne o właściwościach, które zostały potwierdzone naukowo. Od tysięcy lat używany w medycynie ajurwedyjskiej, nieustannie zyskuje na popularności - nie tylko wśród entuzjastów aromaterapii.
Olejek z mięty polnej jest uzyskiwany dzięki destylacji ziela mięty z parą wodną. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka i jelit, łagodząc objawy niestrawności i usprawniając metabolizm. Zmniejsza uczucie swędzenia, dlatego może być nakładany na ukąszenia owadów i insektów. Ponadto zmniejsza obrzęk i minimalizuje dolegliwości bólowe związane ze stłuczeniami i drobnymi ranami.
Eukaliptus cytrynowy wykazuje wiele cennych właściwości min. antyseptyczne - może załagodzić choroby układu oddechowego. Polecany w trakcie infekcji. Stosowany w kominku zapachowym lub dyfuzorze wykazuje silne działanie stymulujące i odświeżające, harmonizuje i wspiera koncentrację, a przy tym doskonale oczyszcza powietrze.
Olejek lawendowy jest naturalnym olejkiem eterycznym, pozyskiwanym z kwiatów lawendy wąskolistnej, która występuje na terenie południowej Francji. Posiada delikatny, słodki, kwiatowy zapach. Dzięki bogatej zawartości linalolu działa odprężająco, kojąco i pomaga w zasypianiu.