1. Unikaj przetworzonego jedzenia, fast foodów i słodzików
Nie dość, że produkty te same w sobie są niezdrowe, to wzmagają apetyt i uzależniają. W dodatku zaburzają metabolizm i wpływają negatywnie na gospodarkę hormonalną.
2. Jedz śniadania
To bardzo ważny posiłek. Dobrze, gdy jest bogaty w białko, które zawierają przede wszystkim takie produkty jak: jajka, orzechy, twaróg czy warzywa strączkowe. Jeśli nie lubisz jeść zaraz po przebudzeniu, zabieraj śniadanie do pracy lub szkoły i zjedz zaraz po dotarciu tam.
3. Urozmaicaj posiłki
Kilka kanapek z pasztetem codziennie na kolację i śniadanie może nie być dobrym pomysłem. Spróbuj zastąpić je sałatką, owsianką czy choćby szybką jajecznicą. Jeśli lubisz wędliny, lepiej zjeść mniej, ale wybierać tę naturalną lub zrobić samemu i dojeść twarożkiem czy jajkiem, niż truć się tanimi, pełnymi chemii “produktami mięsopochodnymi”.
4. Pij wodę
Woda to podstawa żywienia człowieka i picie jej jest niezbędne dla zdrowia. Dobrze wypijać 30 mililitrów wody na każdy kilogram ciała, czyli dla osoby ważącej 70 kilogramów będzie to nieco ponad 2 litry. Oczywiście wodę można zastępować herbatą ziołową czy owocową.
5. Korzystaj z produktów sezonowych
Dzięki spożywaniu tego, co aktualnie rośnie masz pewność, że produkty pochodzą z Twojego kraju i nie przebyły setek czy tysięcy kilometrów dojrzewając w ciężarówce pełnej chemii.
6. Spędzaj czas na świeżym powietrzu
Najlepiej być na dworze co najmniej godzinę dziennie. Oczywiście lepiej, jeśli jest to 20 minut niż wcale. Wykorzystaj różne sposobności do wyjścia na dwór, jeśli nie masz czasu na typowe spacery: zakupy, drogę do pracy itp.
7. Prowadź dziennik aktywności
Dzięki temu będziesz wiedzieć ile czasu w ciągu dnia tracisz na coś, co tak naprawdę nie stanowi dla Ciebie wartości i widząc to czarno na białym umożliwisz sobie zaplanowanie kolejnych dni tak, by było to dla Ciebie jak najbardziej korzystne.
8. Planuj obiady na cały tydzień
Takie działanie pozwoli Ci uniknąć “śmieciowego” jedzenia, podjadania i zbędnych emocji związanych z pośpiechem i głodem.
9. Ucinaj sobie drzemkę, gdy masz wolną chwilę
Dobroczynne działanie drzemek trudno przecenić. Działają relaksująco, regenerująco, dają motywację i energię do działania. Jest jedno ale: nie powinny mieć miejsca po 18 i trwać dłużej niż 30 minut.
10. Porzuć na zawsze wymówki
Jeśli masz jakiś pomysł – zrealizuj go tu i teraz, zanim zaczniesz szukać powodów, dla których “nie warto” albo “nie ma sensu”. Twoje zdrowie psychiczne wiele na tym zyska.
11. Zredukuj stres
Długotrwały stres to dla organizmu nic innego, jak ciągłe “podtruwanie”. Jest powodem większości chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć swój sposób na relaks i codziennie z niego korzystać.
12. Chwal się osiągnięciami
Przede wszystkim sama przed sobą, ale również przed bliskimi, przyjaciółmi czy szefem.
13. Stosuj naturalne metody leczenia, gdy to możliwe
Umiejętne wykorzystywanie właściwości warzyw, owoców, ziaren czy ziół może być bardzo pomocne. Przede wszystkim jednak warto wsłuchiwać się w swój organizm. Masz ochotę na czekoladę? Pewnie brakuje ci magnezu. Zjedz garść orzechów nerkowca i pestek dyni lub szpinak.
14. Zrozum swoje zachcianki
Notorycznie masz ochotę na słodycze? Może Twoja dieta jest zbyt uboga lub jesz nieregularnie? Potrzebujesz paczki chipsów dziennie? Jedz więcej ryb, sera i warzyw strączkowych.
15. Przynajmniej raz w tygodniu zrezygnuj z mięsa i wędlin
Wszystkich. Ryba, to też mięso. Jedz ją minimum raz w tygodniu, ale nie w dniu bezmięsnym
16. Wysypiaj się
Potrzeba snu jest różna, ale bez przesady. Jeśli uważasz, że potrzebujesz minimum 10 godzin snu, by się wyspać, a jesteś fizycznie zdrową osobą, warto się temu przyjrzeć. Może zbyt późno lub zbyt wcześnie się kładziesz? Może Twój sen nie jest dobrej jakości lub przed czymś uciekasz?
17. Ćwicz!
20 minut dziennie lub 45 minut trzy razy w tygodniu to absolutne minimum, by czuć jakiekolwiek dobroczynne efekty ćwiczeń, a nie tylko uspokoić sumienie. Jednakże lepiej poćwiczyć 10-15 minut niż wcale.
18. Uświadom sobie siebie: swoje wartości, potrzeby, marzenia.
To niełatwe i zajmuje niektórym całe życie, a nawet dłużej… Pomocne bywają takie strony jak ta, psychologowie, coachingi, treningi, książki, poradniki. Ale najważniejsza jest TWOJA WŁASNA PRACA.
19. Odpowiedz sobie na pytanie: kim chciałbym być za 5 lat
Rób to najlepiej raz w roku, by móc weryfikować swoją drogę do celu.
20. Uśmiechaj się!
“Śmiech to zdrowie” naprawdę nie jest pustym sloganem.