Jest wiele powodów, dla których magnez „ucieka” z organizmu:
- niedobór pierwiastka w codziennym pożywieniu,
- spożywanie wyłącznie gotowanych warzyw, w których magnez zmienia się w trudno rozpuszczalne związki magnezu, których organizm nie przyswaja,
- nadmierne wypijanie kawy, herbaty, napojów typu cola, energetyków czy alkoholu, które skutecznie wypłukują magnez z organizmu,
- zbyt duża ilość białka i wapnia w pożywieniu, powodująca niekorzystny bilans magnezu,
- przyjmowanie takich środków farmaceutycznych jak: antybiotyki, leki nasenne, przeczyszczające, uspokajające, doustne środki antykoncepcyjne i zastępcza kuracja hormonalna,
- stres,
- problemy ze strony układu endokrynologicznego,
- zaburzenia pracy jelit.
Objawy niedobory magnezu mogą być mylące:
1. Kołatanie serca
Albo zrzucane od razu na karb stresu, albo łączone z poważnymi chorobami tego organu. A właśnie to niedobory magnezu są przyczyną uczucia kołatania serca, szybkiego, czasami niemiarowego bicia serca. W tym przypadku sam odpoczynek nie wystarczy i dla pewności należy wybrać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.
2. Ból za mostkiem
Kojarzony z zawałem może wynikać z poważnego ubytku magnezu z organizmu. Jony magnezu wpływają na napięcie spoczynkowe mięśniówki naczyń krwionośnych, gdy brakuje tego pierwiastka, może dochodzić do ich skurczu. Jeśli skurcz nastąpi w obrębie naczyń wieńcowych, może wystąpić silny, gniotący ból za mostkiem, charakterystyczny właśnie dla zawału mięśnia sercowego.
3. Skurcze i drżenie mięśni
Niedobór magnezu powoduje zwiększoną pobudliwość nerwowo-mięśniową. Głównym objawem są bolesne skurcze mięśni, które pojawiają się zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku. Poza skurczami odczuwalne mogą być drżenia mięśni a w skrajnych przypadkach drgawki.
4. Nadmierne wypadanie włosów i kruchość paznokci
Brak wystarczającej ilości magnezu może powodować kruchość włosów i ich szybsze rozdwajanie na końcach, wypadanie oraz problemy z paznokciami. Magnez jest jednym z budulców tkanki włosów i paznokci.
5. Brak energii
Ponieważ magnez pełni bardzo ważną rolę w organizmie, jego niedostatek odbija się także na braku energii do działania, problemów ze snem i odczuwaniem nadmiernego stresu. Tu często koło się zamyka, bo stres dodatkowo wpływa na obniżenie ilości magnezu w organizmie.
6. Burzliwy przebieg menopauzy
Magnez działa stabilizująco na uwalnianie estrogenów, zapobiegając wahaniom ich stężenia we krwi. Niedobór tego pierwiastka powoduje zaostrzenie przykrych objawów menopauzy.
7. Problemy z kośćmi i stawami
Zdrowym kościom i stawom jest potrzebny nie tylko wapń, ale witamina D oraz właśnie magnez. Dzięki magnezowi wapń może właściwie wbudować się w kości. Niedobór obu pierwiastków może skutkować zwapnieniem chrząstek, chrupaniem w stawach, próchnicą zębów, podatnością zębów i kości na złamania.
8. Poronienia i problem z utrzymaniem ciąży
U kobiet ciężarnych niedobór magnezu może być powodem zwiększonej gotowości skurczowej macicy, co może wpływać na przedwczesne zakończenie ciąży i poronienia.
9. Częste, nawracające infekcje
Magnez wspiera działanie układu odpornościowego, przyspieszając dojrzewanie limfocytów. Brak magnezu powoduje zwiększenie podatności na zachorowania.
10. Alergie
Badania pokazują, że połowa ludzi cierpiących na alergie powodujące astmę, nieżyty nosa, zapalenie spojówek, migreny, pokrzywki, cierpi z powodu pierwotnego niedoboru magnezu.
11. Rozchwianie psychiczne
Ponieważ magnez reguluje układ nerwowy, zbyt mała jego ilość w organizmie naraża na odczuwanie dolegliwości typu: stany lękowe, nerwice, tendencje depresyjne, agresja, kłótliwość, zaburzenia snu, ucisk w klatce piersiowej, i wiele innych.