Żywokost lekarski (kosztywał) - Jakie właściwości, zastosowanie oraz działanie ma żywokost?
Żywokost to zapomniana ludowa roślina, która przeżywa teraz swój renesans. Jest to roślina wieloletnia. Nazwana jest „kosztywałem” lub „żywym gnatem”. W Polsce kosztywał jest uznawany za roślinę pospolitą i rośnie na terenie całego kraju, w tym przede wszystkim w okolicach rzek, jezior i stawów, w wilgotnych rowach oraz na mokrych łąkach. Żywokost to okazała, duża roślina, która swoim wyglądem przypomina pokrzywę, a jego kwiaty w kolorze fioletowo-purpurowym swobodnie zwisają i kwitną w okresie od maja do sierpnia. Częścią wykorzystywaną z tej rośliny jest głównie korzeń. Żywokost jak sama nazwa mówi „żywi kości”. Pomaga głównie na problemy kostno-stawowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz goi rany.
Korzeń żywokostu – właściwości i działanie
Korzeń żywokostu zawiera wiele cennych w ziołolecznictwie substancji. Około 10-15 proc. składu korzenia to śluz. Pozostałe składniki to: alantoina, garbniki, fruktany, polifenole, asparagina, krzem, aminokwasy, beta-sitosterol oraz olejek eteryczny. Alantoina zawarta w korzeniu tej rośliny ma wpływ na regenerację tkanek, przyspiesza gojenie się ran, ma silne właściwości nawilżające. To substancja od lat ceniona w przemyśle kosmetycznym. Ma działanie zmiękczające i wygładzające, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Stosuje się ją w łagodzeniu przebiegu łuszczycy i profilaktyce odleżyn. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne.
Korzeń żywokostu – zastosowanie
Korzeń żywokostu wykorzystuje się do produkcji maści i olejów, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki zawartości alantoiny oraz krzemu. Maścią lub olejem z żywokostu smarujemy wszelkie bolące miejsca tj. stawy, mięśnie, kręgosłup, żylaki, bolące nogi. Mazidła żywokostowe z powodzeniem sprawdzą się przy takich schorzeniach jak: reumatyzm, złamania, stłuczenia, zwichnięcia, otarcia, stany zapalne ścięgien, urazy kolan, bóle mięśniowe. Bardzo cenny jest olej żywokostowy z gojnikiem, który ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Sprawdzi się on również jako kosmetyk do twarzy i rąk. Regeneruje i napina pomarszczoną skórę, skutecznie pomaga zwłaszcza na zmarszczki wokół oczu, odbudowuje tkankę i likwiduje przebarwienia. W sklepie Od Natury znajdziesz maść żywokostową fimy Gorvita oraz Końską maść z żywokostem i gojnikiem z firmy Virde.
Żywokost lekarski – środki ostrożności
Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera toksyczne dla wątroby alkaloidy, co wyklucza jego zastosowanie wewnętrzne. Aby uniknąć zatrucia, jedyną metodą wykorzystania tej rośliny jest zastosowanie zewnętrzne w formie odwarów, okładów, maści czy past.
Żywokost lekarski to doskonałe naturalne remedium na stany zapalne kości, mięśni i stawów. Jego regularne stosowanie zapewnia świetne efekty przeciwbólowe i regeneracyjne, dlatego warto mieć go zawsze w swojej apteczce.