Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Żywokost lekarski (kosztywał)  - Jakie właściwości, zastosowanie oraz działanie ma żywokost?

Żywokost lekarski (kosztywał)  - Jakie właściwości, zastosowanie oraz działanie ma żywokost?

 

Żywokost lekarski (kosztywał)  - Jakie właściwości, zastosowanie oraz działanie ma żywokost?

 

Żywokost to zapomniana ludowa roślina, która przeżywa teraz swój renesans. Jest to roślina wieloletnia. Nazwana jest „kosztywałem” lub  „żywym gnatem”. W Polsce kosztywał jest uznawany za roślinę pospolitą i rośnie na terenie całego kraju, w tym przede wszystkim w okolicach rzek, jezior i stawów, w wilgotnych rowach oraz na mokrych łąkach. Żywokost to okazała, duża roślina, która swoim wyglądem przypomina  pokrzywę, a jego kwiaty w kolorze fioletowo-purpurowym swobodnie zwisają i kwitną w okresie od maja do sierpnia. Częścią wykorzystywaną  z tej rośliny jest głównie korzeń. Żywokost jak sama nazwa mówi „żywi kości”.  Pomaga głównie na problemy kostno-stawowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz  goi rany.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Korzeń żywokostu – właściwości i działanie

 

Korzeń żywokostu zawiera wiele cennych w ziołolecznictwie substancji. Około 10-15 proc. składu korzenia to śluz. Pozostałe składniki to:  alantoina, garbniki, fruktany, polifenole, asparagina, krzem, aminokwasy, beta-sitosterol oraz olejek eteryczny. Alantoina zawarta w korzeniu tej rośliny ma wpływ na regenerację tkanek, przyspiesza gojenie się ran, ma silne właściwości nawilżające. To substancja od lat ceniona w przemyśle kosmetycznym. Ma działanie zmiękczające i wygładzające, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Stosuje się ją w łagodzeniu przebiegu łuszczycy i profilaktyce odleżyn. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne.

Korzeń żywokostu – zastosowanie

 

Korzeń żywokostu wykorzystuje się do produkcji maści i olejów, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki zawartości alantoiny oraz krzemu. Maścią lub olejem z żywokostu smarujemy wszelkie bolące miejsca tj. stawy, mięśnie, kręgosłup, żylaki, bolące nogi. Mazidła żywokostowe z powodzeniem sprawdzą się przy takich schorzeniach jak: reumatyzm, złamania, stłuczenia, zwichnięcia, otarcia, stany zapalne ścięgien, urazy kolan, bóle mięśniowe. Bardzo cenny jest olej żywokostowy z gojnikiem, który ma właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Sprawdzi się on również jako kosmetyk do twarzy i rąk. Regeneruje i napina pomarszczoną skórę, skutecznie pomaga zwłaszcza na zmarszczki wokół oczu, odbudowuje tkankę i likwiduje przebarwienia. W sklepie Od Natury znajdziesz maść żywokostową fimy Gorvita oraz Końską maść z żywokostem i gojnikiem z firmy Virde.

 

ŻYWOKOST LEKARSKI - przepis na olej - Blog - Ziolowa.pl

 

Żywokost lekarski – środki ostrożności

 

Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera toksyczne dla wątroby alkaloidy, co wyklucza jego zastosowanie wewnętrzne. Aby uniknąć zatrucia, jedyną metodą wykorzystania tej rośliny jest zastosowanie zewnętrzne w formie odwarów, okładów, maści czy past.

Żywokost lekarski to doskonałe naturalne remedium na stany zapalne kości, mięśni i stawów. Jego regularne stosowanie zapewnia świetne efekty przeciwbólowe i regeneracyjne, dlatego warto mieć go zawsze w swojej apteczce.

 

Polecane produkty
Obrazek Virde Końska maść chłodząca z konopiami 250ml

Virde Końska maść chłodząca z konopiami 250ml

Łączy w sobie działanie ziół, olejków eterycznych i regenerujące właściwości ekstraktu z konopi. Najwyższa jakość naturalnych surowców. Ekstrakt z konopi przynosi szybką ulgę i rozluźnienie. Ma działanie chłodzące. Stosowana w celu pielęgnacji skóry w okolicach stawów, mięśni i wiązadeł.
22,00 zł

Virde Olej rokitnikowy 100% Syberyjski 100ml

Olej rokitnikowy jest ważnym naturalnym źródłem karotenoidów i innych substancji biologicznie czynnych. Rokitnik przyczynia się do naturalnych reakcji obronnych organizmu i wspomaga układ odpornościowy. Korzystnie wpływa na aktywność układu pokarmowego, pobudza przemianę materii oraz wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji błon śluzowych oczu, przewodu pokarmowego i moczowo-płciowego ( w tym na nawilżenie pochwy) oraz pozytywnie wpływa na skórę. Witamina E pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Olej pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno.
39,00 zł
Obrazek Virde Końska maść rozgrzewająca z konopiami 250ml

Virde Końska maść rozgrzewająca z konopiami 250ml

Łączy w sobie działanie ziół, olejków eterycznych i regenerujących właściwości ekstraktu z konopi. Najwyższej jakości naturalne surowce. Ekstrakt z konopi przynosi szybką ulgę i rozluźnienie. Do pielęgnacji skóry w okolicy stawów, mięśni i wiązadeł. Ma działanie rozgrzewające
29,00 zł
Obrazek Virde Krem z konopii forte 100ml

Virde Krem z konopii forte 100ml

Kosmetyk Virde krem z konopi forte zawiera olej z nasion konopi siewnych, kwas hialuronowy oraz chondroitynę. Przeznaczony do codziennej pielęgnacji stawów, mięśni oraz ścięgien.
28,00 zł
28,00 zł za 100 ml

Virde Olej z wiesiołka 100% 50ml

Olej z wiesiołka zawiera substancje, które tworzą w organizmie prostaglandyny, czyli ważne regulatory wielu funkcji metabolicznych.
29,00 zł
58,00 zł za 100 ml
Obrazek Virde Końska maść z żywokostem i gojnikeim 100ml

Virde Końska maść z żywokostem i gojnikeim 100ml

Konopna maść z żywokostem i gojnikiem – pielęgnuje oraz wspiera odnowę skóry po stłuczeniach, odmrożeniach, egzemie, a także złamaniach, zwichnięciach, odleżynach, odparzeniach.
23,00 zł
23,00 zł za 100 ml
Pozostaw komentarz