Wymagane

Pliki Wymagane do prawidłowego działania sklepu.

Preferencje

Pliki przechowujące informacje na temat użytkownika w celu personalizacji zawartości.

Statystyki

Pliki wykorzystywane do celów statystycznych.

Marketingowe

Pliki wykorzystywane do celów marketingowych.

Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Świadome odżywianie dla diabetyków i profilaktyka cukrzycy

Świadome odżywianie dla diabetyków i profilaktyka cukrzycy

 

Kiedy jesteśmy zdrowi, możemy pozwolić sobie na eksperymenty w odżywianiu, na sprawdzanie różnych teorii dietetycznych, na nieregularne posiłki. Jeśli jednak masz zdiagnozowaną cukrzycę, trzeba podejść do odżywiania ściśle, żeby nie powiedzieć matematycznie. Diabetykom zaleca się regularne, częste ale nie obfite posiłki z produktów o niskim indeksie glikemicznym.

 

Indeks glikemiczny

to podstawowa informacja na temat wszystkiego, co bierzesz do ust.

Produkty z niskim indeksem glikemicznym nie powodują problemu, po produktach z wysokim indeksem glikemicznym poziom cukru we krwi podnosi się gwałtownie, co może skutkować poważnymi, nieodwracalnymi uszkodzeniami organizmu.

Pamiętaj, że indeks glikemiczny, to tylko jedna z bardzo wielu informacji na temat produktów spożywczych. Czy Twoje dietetyczne posiłki są bogate w niezbędne składniki ożywcze: białka, witaminy, enzymy, minerały, błonnik, złożone węglowodany uwalniające cukier stopniowo?

Uwaga na reklamy informujące, że produkt jest dla cukrzyków.

Na rynku przemysłowo produkowanego jedzenia mnóstwo jest produktów reklamowanych jako zdrowe, nisko słodzone lub z niskim indeksem glikemicznym. Nigdy nie poprzestawaj na tych informacjach. Zwłaszcza jeśli widzisz taką informację na lodach, chlebie, ciastkach, kolorowych napojach. Pamiętaj o tym, że bardzo często są to tylko hasła reklamowe służące zwiększeniu sprzedaży. Poszukuj raczej produktów o naturalnie niskim indeksie glikemicznym: zamiast czekolady wybierz batony wykonane w całości ze zmielonych orzechów, surowego ziarna kakaowca, zbóż i z owoców bez dodatku cukru czy słodzików.

Wiarygodne informacje uzyskasz czytając skład produktu. Cukier czy syrop glukozowo – fruktozowy mają wysoki indeks glikemiczny, ale co ze słodzikami o niskim indeksie? Produkty dla diabetyków bywają nimi słodzone.

Słodziki nie są bezpieczne

Wiele badań naukowych wskazuje na ich właściwości mutagenne (rakotwórcze). Zmniejszają liczebność populacji bakterii probiotycznych zasiedlających przewód pokarmowy a także zmieniają reakcję organizmu na insulinę i poziom cukru we krwi. Słodziki występują w składzie pod nazwami: aspartam, sukraloza, glikozydy stewiolowe, sorbitol, sacharyna i wiele innych. Jeśli w składzie produktu widzisz słowo, którego znaczenia nie rozumiesz, sprawdzaj, co ono znaczy i jakie może mieć konsekwencje dla zdrowia. Ważne jest aby odróżnić stewię (suszone zmielone liście stewii) od stewioli (wyekstrahowany, zmieniony chemicznie związek pochodzący ze stewii). Spożywana jako zmielone zioło słodka roślina jest bezpieczna, ma nawet liczne właściwości zdrowotne, podobnie jak burak spożywany w całości jako warzywo. Uzyskane przemysłowo w drodze procesów chemicznych substancje słodzące są już groźne dla zdrowia, nawet jeśli ich indeks glikemiczny jest równy zero.

Co jeść? - Wskazówki, jak świadomie wybierać produkty spożywcze

Bazą odżywiania uczyń to, co rośnie, to co jest świeże, jak najmniej przetworzone: warzywa i owoce od lokalnego rolnika, mąka typu 2000, czyli z pełnego przemiału, żytnia, owsiana, gryczana, suszone lub świeże zioła i sałaty, zimnotłoczone oleje, kiszonki, świeże ryby przywożone chłodniczą ciężarówką znad morza. Takich produktów nie znajdziesz w hipermarkecie. Szukaj w wyspecjalizowanych sklepach.

Również w naszym sklepie w zakładce zdrowa żywność i zioła/przyprawy znajdziesz zdrowe produkty do Twojej diety. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to bez cukru - przeczytaj nasz artykuł: „Słodkie i zdrowe przekąski nie tylko dla dzieci" .

Ciepłe śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Częstą przyczyną zachorowania na cukrzycę drugiego typu są wieloletnie, zgubne nawyki żywieniowe, które doprowadzają do wycieńczenia narządów wewnętrznych ze śledzioną i trzustką na czele. Nieświadome jedzenie jest przyczyną problemu a choroba jest czerwonym światłem: uwaga, zatrzymaj się, nie tędy droga! Jeśli nie odczytasz tego ostrzeżenia i będziesz bezrefleksyjnie kontynuować swoje przyzwyczajenia żywieniowe, obniżając jedynie indeks glikemiczny spożywanych posiłków, to Twoje problemy zdrowotne mogę niestety dalej się pogłębiać.

Cukrzycę możemy wypracować przez wieloletnie nawyki:

  • częste jedzenie dużych ilości cukru (w słodyczach i napojach i posiłkach),

  • odżywianie się produktami mącznymi z oczyszczonej pszenicy,

  • pomijanie śniadania

  • zimne śniadania

  • jedzenie jogurtów i innych mlecznych produktów,

  • a nawet zaczynanie dnia od dużej ilości surowych warzyw i owoców oraz soków, co jest postrzegane zwykle jako działanie prozdrowotne!

Śledziona i trzustka to zespół organów których przemęczenie doprowadza często do cukrzycy. Postępując w sposób opisany powyżej pozbawiasz te organy energii i wychładzasz je.

Jak więc się odżywiać? Jeśli masz poczucie, że powyżej wymienione jest wszystko to, co zwykle zjadasz na śniadanie, to potraktuj to jako ostrzeżenie. Jeśli jeszcze nie masz cukrzycy, to jesteś na drodze do niej.

Dla wzmocnienia i poprawy funkcji śledziony i trzustki najważniejsze jest ciepłe, energetyczne śniadanie:

  • bulion warzywny,

  • długo gotowane płatki jęczmienne lub owsiane,

  • długo gotowana kasza jaglana,

  • jeśli potrzebujesz więcej białka, zjedz dodatkowo na śniadanie jajka lub rybę, też na ciepło.

Dania zbożowe i zupy zależnie od Twoich upodobań można przyrządzać na słodko (lecz bez cukru) lub na wytrawnie.

Jedz mniej

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną wynikającą z przejedzenia. Większość ludzi żyjących w zachodnim dobrobycie je zbyt dużo, o wiele więcej niż potrzeba do życia w dobrej kondycji. Kiedy jesz za dużo i za często, to układ pokarmowy nie ma czasu na regenerację. Jedz mniej, a Twoje organy wewnętrzne podziękują Ci. Jeśli Twój żołądek jest przyzwyczajony do dużych porcji jedzenia, to przez jakiś czas może to być dla Ciebie przykre doświadczenie, jednak z czasem żołądek kurczy się i osiągniesz wrażenie sytości szybciej.

Będąc chorym na cukrzycę możesz znacznie podnieść jakość swojego życia odżywiając się świadomie. Życzymy zdrowia!

Pozostaw komentarz