Kudzu, inaczej opornik lub ołownik łatkowaty (łac. Pueraria lobata), to roślina, której działanie i właściwości lecznicze od lat docenia się na Dalekim Wschodzie. W Chinach czy Japonni znalazł zastosowanie, w postaci naparów wodnych z sproszkowanego korzenia oraz suchych wyciągów alkoholowych, w leczeniu cukrzycy, grypy, gorączki i mdłości oraz migren, alergii, schorzeń górnych dróg oddechowych. Korzeń ten może także obniżyć podwyższone ciśnienie krwi oraz złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Niedawno odkryto, że korzeń kudzu może także pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu.
Korzeń kudzu a alkoholizm
Wyciąg z korzenia kudzu ma zdolność ograniczania ilości wypijanego alkoholu etylowego. Wszystko dzięki zawartości związków flawonoidowych, takich jak daidzyna, daidzeina i pueraryna. Naukowcy podejrzewają, że korzeń kudzu może także pomóc osobom uzależnionym od nikotyny i narkotyków. Może także złagodzić objawy kaca.
Istnieje kilka hipotez, które próbują wyjaśnić przeciwalkoholowe działanie kudzu, w tym zatrzymywanie przemiany alkoholu etanolowego na etapie aldehydu octowego - związku o dużej toksyczności (to on odpowiada za objawy zatrucia alkoholowego , potoczenie kaca).
Istnieje także inna hipoteza. Alkohol i inne używki stymulują wydzielanie dopaminy i serotoniny, czyli "hormonów szczęścia", w mózgu. Podobnie działają związki zawarte w kudzu - izoflawonoidy a zwłaszcza jeden z nich - genisteina. Po przyjęciu ekstraktu z korzenia kudzu, izoflawonoidy wywołują odczucia zbliżone do tych, które pojawiają się po spożyciu alkoholu. W związku z tym człowiek nie czuje potrzeby sięgnięcia po prawdziwą używkę.
Taki mechanizm wskazuje też na możliwość wykorzystania ekstraktów z korzenia kudzu do zwalczania uzależnienia nie tylko od alkoholu, lecz także od narkotyków i nikotyny.
Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi nowotworów
Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi raka prostaty . Korzeń kudzu może zapobiec rozwojowi także innych nowotworów, ponieważ substancja w nim zawarta - genisteina hamuje proces angiogenezy, czyli rozwój sieci naczyń krwionośnych, które dostarczają komórce nowotworowej składników niezbędnych do jej rozwoju. Dodatkowo genisteina oraz inne izoflawonoidy zawarte korzeniu kudzu wymiatają z organizmu wolne rodniki , a tym samym chronią przed stresem oksydacyjnym, który może doprowadzić do rozwoju nowotworów. Wykazano także, że kudzu hamuje rozwój rakotwórczych wirusów.
Korzeń kudzu złagodzi objawy menopauzy
Genisteina może także złagodzić objawy menopauzy . Związek ten działa bowiem jak estrogen - hormon, którego brakuje podczas tego okresu życia kobiety. Korzeń kudzu pomoże uporać się z dolegliwościami, takimi jak, m.in. uderzenia gorąca, ubytki masy kostnej, zawroty głowy. Zmniejszyć również ryzyko wystąpienia chorób serca, na które narażone są kobiety w okresie menopauzy.