Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Zioła moczopędne – skuteczny i bezpieczny sposób na obrzęki i inne dolegliwości

Zioła moczopędne – skuteczny i bezpieczny sposób na obrzęki i inne dolegliwości

Zioła moczopędne najczęściej stosuje się w przypadku:

-chorób nerek (pomocniczo),
-pomocniczo w zapaleniach pęcherza, kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych.
-leczeniu obrzęków różnego pochodzenia,
-w trakcie odchudzania - niektóre z nich przyspieszają metabolizm, inne oczyszczają organizm z toksyn,
-przy zatrzymaniu wody w organizmie, będącym efektem zaburzeń hormonalnych,
-przy nadciśnieniu tętniczym.

 

Zioła moczopędne: najlepsze zioła moczopędne


Lista ziół moczopędnych liczy kilkadziesiąt pozycji, przy czym nie wszystkie z nich są równie skuteczne i bezpieczne. Do najlepszych ziół moczopędnych zaliczane są:

-Liście brzozy brodawkowatej. Są bogate m.in. we flawonoidy, witaminę C, kwasy organiczne, saponiny, związki triterpenowe. Stosuje się je w postaci naparu i odwaru, które działają moczopędnie, dezynfekują drogi moczowe, pomocniczo w niewydolności nerek, kamicy moczowej i w zmniejszonym wydalaniu kwasu moczowego.
By uzyskać napar z liści brzozy, łyżkę liści należy zalać szklanką wody i zaparzać przez kwadrans pod przykryciem. Jako środek moczopędny stosuje się również sok z brzozy, który pomaga również wypłukać piasek z nerek.
-Liście i korzenie pokrzywy. Pokrzywa ma wiele cennych właściwości, działanie moczopędne to jedna z nich. Liście pokrzywy zawierają wiele witamin i minerałów, flawonoidy, kwasy organiczne, korzenie zaś – m.in. związki lipidowe, lecytynę, krzemionkę. Liście pokrzywy można zaparzyć jako herbatę lub dodawać do sałatki.
-Ziele skrzypu polnego. Zazwyczaj kojarzy się je z działaniem wzmacniającym włosy i poprawiającym stan skóry, mało kto wie natomiast, że skrzyp polny ma działanie moczopędne. Bogaty we flawonoidy, substancje mineralne, saponiny, kwasy organiczne, witaminę C, garbniki. Można go pić w postaci naparu lub odwaru.
-Ziele nawłoci. Zawiera flawonoidy, saponiny, związki diterpenowe, polisacharydy, sole mineralne. Ma nie tylko działanie moczopędne, ale również antyseptyczne, poprawia również odporność. Nawłoć wykorzystywana jest do leczenia chorób układu moczowego - zapalenia miedniczek nerkowych, moczowodów oraz zatrzymania moczu. Można ją pić w postaci naparu, odwaru lub przygotować nalewkę nawłociową.
-Owoc jałowca. Zawiera oleje lotne, flawonoidy, garbniki, żywice, kwasy organiczne, związki mineralne. Wyciąg z owoców jałowca stosuje się m.in. w stanach zapalnych dróg moczowych. Można go pić w postaci naparu lub przygotować nalewkę przeciwdziałającą infekcjom dróg moczowych.
-Mniszek lekarski (czyli popularny mlecz). Działanie moczopędne ma zarówno korzeń mniszka, jak i jego liście – bogate we flawonoidy, związki mineralne, witaminę C, związki seskwiterpenowe. Działanie moczopędne ma zarówno napar z kwiatów mniszka, jak i odwar z korzenia mniszka, a nawet wino z korzenia mniszka. Liście mniszka można również dodawać do sałatek.
-Czarny bez. Jego kwiaty bogate są w szereg substancji o działaniu leczniczym, w tym spore ilości flawonoidów, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, sole minerale. Z kolei owoce czarnego bzu zawierają glikozydy, cukry, witaminę C, witaminy z grupy B, sole mineralne.
Moczopędne działanie mają zarówno kwiaty czarnego bzu, jaki owoce. Z obu można przyrządzać odwar lub napar, z owoców dodatkowo wytwarza się sok z czarnego bzu, który prócz właściwości moczopędnych działa również jako skuteczne remedium na przeziębienie i wzmacnia organizm.
-Pietruszka. Jej korzenie i owoce zwierają olejki eteryczne, flawonoidy, fitosterole i sole mineralne. Zarówno korzenie i owoce, jak i ich przetwory działają moczopędnie, odkażają drogi moczowe i przeciwdziałają powstawaniu kamieni w nerkach.
-Lubczyk. Korzeń lubczyka zawiera olejek eteryczny, kwasy organiczne, żywice, sole mineralne. Jest popularnym składnikiem mieszanek na schorzenia pęcherza moczowego i przewlekłe zapalenia dróg moczowych. Można go pić również w postaci naparu lub odwaru.

 

Zioła moczopędne - Zielnik Online

 

Pozostaw komentarz