Menu
Szukaj
Filters
Zamknij
Zamknij

Dezodoranty a zdrowie

Dezodoranty a zdrowie

Czy używasz dezodorantu?

Dzisiejsze standardy higieny raczej wykluczają negatywną odpowiedź. Jeśli jednak chcesz cieszyć się zdrowiem i energią sprawdzaj skład dezodorantów. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego nie używać dezodorantów z aluminium i jakie masz alternatywy.

Większość dezodorantów ma w swoim składzie silnie toksyczne substancje a wcierasz je pod pachą, w węzły chłonne. Najczęściej używany i najgroźniejszy środek stosowany w dezodorantach to aluminium. Konsekwencje kumulowania się aluminium mogą być bardzo poważne a im jesteśmy starsi tym trudniej sobie z tym zatruciem radzimy. Najwięcej aluminium mają antyperspiranty, zwłaszcza te, które dostępne są wyłącznie w aptece i reklamowane jako „lecznicze” ponieważ drastycznie hamują wydzielanie potu.

Uwaga! Paradoksalnie, kumulacja glinu (to inna nazwa aluminium) w organizmie może powodować jako skutek uboczny nadmierną potliwość!

Naturalny minerał ałun sprzedawany w sklepach ekologicznych jako alternatywa dla chemicznych dezodorantów – to też aluminium, nawet jeśli jest zupełnie naturalnie występującą skałą. Uran, pierwiastek promieniotwórczy, również występuje naturalnie a przecież jego promieniowanie jest niebezpieczne dla człowieka. To, że coś jest naturalne czasem nie jest wystarczającą rekomendacją i nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Aluminium powoduje przemęczenie, zmniejszenie wydolności organizmu, Alzheimera, inne problemy z zapamiętywaniem, pogorszenie koordynacji ruchowej, choroby onkologiczne, zwłaszcza raka piersi oraz bezpłodność. Oprócz dezodorantów największym zagrożeniem jest żywność konserwowana w puszkach aluminiowych (zwłaszcza piwo) lub kartonach, powszechnie wykładanych od środka warstwą aluminium.

Jak ekologicznie, w zgodzie z naturą i zdrowiem poradzić sobie z intensywnym zapachem, który przeszkadza?

Na początek trochę wiedzy. Gruczoły potowe pokrywają całą skórę człowieka. Większość z nich (gruczoły ekrynowe) wytwarza bezwonną wydzielinę, której głównym składnikiem jest woda (ok. 98% ). Wraz z wodą przez skórę wydalane są toksyny. Drugą istotną funkcją tych bezzapachowych gruczołów jest termoregulacja: skraplająca się na skórze woda odbiera część temperatury naszego ciała.

Jak wszyscy wiemy z własnego doświadczenia, pod pachami, w okolicach narządów płciowych, na stopach i (o dziwo!) na powiekach znajdują się gruczoły potowe, których wydzielina ma zapach. Początkowo zwykle nie jest on intensywny, ale pod wpływem bakterii żyjących na powierzchni skóry zapach ten staje się intensywny, czasem wręcz nie do zniesienia. Działanie tych gruczołów jest uzależnione od hormonów i emocji. Z tych właśnie powodów, intensywny zapach może pojawić się nawet wtedy, gdy dopiero co się wykąpaliśmy i zastosowaliśmy dezodorant.

Te same gruczoły potowe, zwane apokrynowymi, wydzielają feromony wpływające na atrakcyjność seksualną oraz zapachy odstraszające, jeśli w naszej najbliższej przestrzeni życiowej znajduje się osoba której się boimy lub do której czujemy niechęć.

Są to normalne funkcje działającego prawidłowo organizmu. Zaburzanie ich poprzez hamowanie wydzielania w długiej perspektywie nie zadziała na naszą korzyść.

Oto kilka praktycznych, ekologicznych sposobów na poradzenie sobie z potem. Jeśli zastosujesz kilka z nich jednocześnie, z pewnością Twój zapach będzie pod kontrolą. :)

Codzienna higiena

W utrzymaniu neutralnego zapachu ciała ważniejsza niż dezodoranty jest bardzo dokładna, codzienna higiena z użyciem mydła. W miejscach wydzielających intensywny zapach namydlaj się intensywnie i minimum dwa razy: namydl, myj, spłucz i ponownie namydl, myj i spłucz. Jeśli na skórze masz włosy, to zgolenie ich znacznie zmniejszy powierzchnię na której będą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za zapach i będzie CI znacznie łatwiej zachować higienę.

Jeśli w ciągu intensywnego dnia „czujesz”, że dobrze by było umyć się ponownie, nie wahaj się, zrób to. :)

 

Dezodoranty bez aluminium i proste środki domowej produkcji

W naszym sklepie oferujemy Ci dezodoranty bez aluminium ale możesz też użyć inne środki działające dezodorująco.

Oliwa magnezowa

Przygotujesz ją samodzielnie z cytrynianu magnezu i wody. W proporcjach 1:1 wymieszaj czystą, przegotowaną, ciepłą wodę z cytrynianem magnezu aż do rozpuszczenia i wlej do buteleczki z końcówką typu spray, może być używana, lecz czysta i najlepiej szklana. Tak przygotowany roztwór ma konsystencję oliwy ale nie pozostawia śladów na ubraniach. Zanim skóra się przyzwyczai możesz mieć podrażnienie ale to mija i nie jest groźne. Nie rozpylaj oliwy magnezowej na naruszony naskórek gdyż będzie to piekło. Taki preparat dostarcza „przy okazji” organizmowi cennych jonów magnezu, które lepiej się w ten sposób przyswajają niż z pokarmu!

Malavit

Malavit  ma silne działanie antyseptyczne i antybakteryjne na infekcje wywołane bakteriami tlenowymi i beztlenowymi, działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz właściwości przeciwbólowe i dezodorujące. Nadaje się do użytku bezpośrednio na skórę, ale ekonomiczniej będzie połączyć go w stosunku jedna część malavitu na trzy części wody, co całkowicie powinno wystarczyć do codziennego utrzymania higieny. Możesz eksperymentować i samodzielnie wypracować odpowiednie stężenie. Przygotowany roztwór przelej do buteleczki z końcówką typu spray, najlepiej szklanej.

Olej kokosowy i soda oczyszczona

Zmieszaj olej kokosowy i sodę oczyszczoną w stosunku 1:1. Obydwa składniki działają na skórę zarówno pielęgnująco jak i dezodorująco. Wystarczy niewielka ilość. Jeśli chwilę odczekasz przed założeniem ubrania nie powinno się zatłuścić.

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne ma właściwości oczyszczające z chorobotwórczych mikroorganizmów (bakterii, pleśni, grzybów, wirusów) zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Poprawia wygląd skóry, jest nietoksyczne, nie wywołuje skutków ubocznych. Wystarczy nalać nie rozcieńczyny preparat do buteleczki typu spray i gotowe. :) Nie plami, nie ma zapachu.

Jeśli lubisz, żeby dezodorant miał zapach, do każdego z zaproponowanych środków możesz użyć olejku eterycznego lub kilku, tworząc ulubioną kompozycję zapachową. (link)

Sauna

Sauna intensyfikuje wydzielanie potu, odtyka gruczoły potowe, czyści, intensyfikuje też naturalne procesy oczyszczania organizmu. Jeśli raz w tygodniu „pomożesz” gruczołom potowym w oczyszczaniu, przez resztę tygodnia zapach Twojego potu będzie znacznie mniej intensywny, a być może stanie się całkowicie neutralny.

Pokrzywa

To popularne zioło pośród wielu innych cech, reguluje pracę gruczołów potowych i oczyszcza organizm z toksyn. W literaturze fachowej rzadko można o tym przeczytać. Herbatka z pokrzywy w niewielkim stopniu zachowuje właściwości samego ziela i żeby w pełni skorzystać z jej dobrodziejstwa, trzeba zjeść pokrzywę lub wypić sok z pokrzywy.

To działa! Jedna łyżeczka ziela suszonej pokrzywy lub jedna łyżka soku dziennie zakończą problemy z nieprzyjemnym zapachem.

Zapach potu może być cenną informacją

Intensywne reakcje naszego ciała, takie jak wydzielanie nagle silnego, nieprzyjemnego zapachu lub intensywne pocenie mówią dużo o naszych emocjach związanych z daną sytuacją.

Czy przymuszasz się z różnych powodów: społecznych, finansowych, religijnych czy jakichkolwiek innych do robienia czegoś lub przebywania gdzieś jednocześnie marząc o tym, by jednak tam nie być i tego nie robić? Każdy przeżywa coś takiego od czasu do czasu, jeśli jednak na takich sytuacjach upływa Ci życie, to zastanów się, czy nie chciałbyś ich zmienić na bardziej dla Ciebie komfortowe?

Jeśli wiesz, że czeka Cię szczególnie stresująca sytuacja, rozważ, być może dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą bluzki na zmianę i nawilżanych chusteczek, tak, by po stresie, jeszcze przed powrotem do domu móc się odświeżyć, przebrać i resztę intensywnego dnia czuć się komfortowo.

Polecane przez nas metody możesz dowolnie łączyć i dostosowywać do Twoich indywidualnych potrzeb. Stosowane regularnie są naprawdę skuteczne! Powodzenia! :)

Pozostaw komentarz