Kup do 12:00 - a przesyłka będzie jutro u Ciebie

Dostawa od 14 zł

tel. +48 533 679 793

Zamknij
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Wyszukiwanie
Filters

Certyfikaty ekologiczne – co oznaczają?

Certyfikaty ekologiczne – co oznaczają?

W naszym sklepie oferujemy produkty oznaczone jako „bio”, „eko” lub „organiczne”.

Każdy, kto jest zainteresowany zdrowym stylem życia i zdrowym odżywianiem ma jakieś wyobrażenie o tym, co to jest rolnictwo ekologiczne, certyfikat ekologiczny czy produkt naturalny. Czy jednak wiemy jakie są zasady, które musi spełnić rolnik lub inny producent żywności, żeby poszczycić się certyfikatem?

Sprawa staje się niezwykle istotna, kiedy chodzi o produkty, które przybywają do nas z daleka, bo w żaden sposób nie jesteśmy w stanie osobiście sprawdzić ich źródła. W takich przypadkach regulacje prawne dotyczące warunków przyznawania certyfikatów pomagają nam zaufać producentom i dokonać właściwego wyboru produktów.

Większość produktów spożywczych wytwarzanych na masową skalę pozbawionych jest wartości odżywczych, których poszukujemy w pożywieniu. Składniki odżywcze, jak sama nazwa wskazuje odnawiają w nas życie. Dodatkowo, żeby żywność ta mogła być masowo, tanio produkowana a następnie łatwo i długo przechowywana, dosypuje się do niej sztucznych substancji, konserwantów, barwników, spulchniaczy, utwardzaczy i stosuje technologie, pozbawiające je dobroczynnych własności.

Produkty spożywcze masowej produkcji od ekologicznych na pierwszy rzut oka czasem trudno odróżnić. Prawdziwa różnica tkwi w sercu rośliny, w zawartości cennych składników. Chemii użytej dla zakonserwowania i „poprawienia” wyglądu i smaku przemysłowej żywności również nie zobaczymy przez opakowanie. To czego nie zobaczymy gołym okiem, możemy do pewnego stopnia rozpoznać czytając opakowanie produktu: skład, producenta i przyznane certyfikaty.

Skarby rośliny to TANINY

Czy wiesz, że winogrona, herbata, kawa, zioła wytwarzają cenne dla nas substancje nazywane taninami? Ich zadaniem w roślinie jest odstraszanie zwierząt, owadów, walka z pleśnią i bakteriami. Tę samą funkcję spełniają w naszym organizmie: przeciwdziałają pasożytom, grzybom, chorobotwórczym bakteriom, są podawane jako element profilaktyki chorób onkologicznych i wspierająca dieta w terapii.

Badania naukowe udowodniły, że jeśli roślina, w czasie swojego wzrostu nie ma kontaktu z naturalnymi wrogami, bo jest „chroniona” estycydami, wytwarza znacznie mniej tanin,niż ta,która musi się aktywnie bronić przed naturalnymi wrogami. Tak więc opryskiwane, ogromne plantacje, zajmujące duże obszary pozbawione naturalnych siedlisk zwierząt i naturalnych „wrogów” doprowadzają do radykalnego zmniejszenia ilości wartościowych związków w roślinach.

Jak widać, nie tylko człowiekowi nie służy bezruch i lenistwo. Przyroda ma dla wszystkich swoich dzieci te same zasady: trudne (naturalne) warunki rozwoju uodparniają i wzbogacają.

Podobnie wyeksploatowana monokulturami gleba, zanieczyszczona woda i powietrze, powodują, że roślina jest zubożona, że upodabnia się do tego, na czym wyrosła.

Idealne warunki do wzrostu roślin to czyste powietrze, czysta woda, żyzna, bogata w naturalne składniki gleba, w której żyją i pracują pożyteczne mikroorganizmy, otoczenie zrównoważonego ekosystemu roślin i zwierząt, które stymulują naturalne siłyroślin.

Sole mineralne, witaminy, antyoksydanty, enzymy, kwasy tłuszczone, to wszystko jest w roślinie tylko wtedy, jeśli mogła pobrać niezbędne składniki z gleby, powietrza, wody, żyć w naturalnej symbiozie i równowadze z innymi roślinami, bakteriami, grzybami, zwierzętami, jeśli otaczał ją naturalny ekosystem. Taki ideał jest w dzisiejszych czasach utopią, ale rolnictwo ekologiczne w swoich założeniach i zasadach stara się zbliżyć do tego ideału.

Aby otrzymać tytuł gospodarstwa ekologicznego i związany z tym certyfikat Unii Europejskiej, rolnik musi spełniać wymagania zapisane w Rozporządzeniu EWG. Produkowanie i sprowadzanie na teren Unii Europejskiej produktów ekologicznych z krajów spoza Unii regulowane jest innymi przepisami.

Co oferuje rolnictwo ekologiczne?

  • W wyniku zastosowania płodozmianu, nawożenia naturalnego oraz innych zabiegów, gleba zachowuje swoją żyzność, pierwotną strukturę a nawet jej żyzność może się polepszać. Rośliny uprawiane w takiej glebie są bogatsze w składniki mineralne, witaminy, kwasy tłuszczowe, których oczekujemy.

  • Radykalne ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych i antybiotyków daje gwarancję, że produkty rolnictwa ekologicznego nie są zanieczyszczone chemią a jednocześnie są znacznie zasobniejsze w naturalne substancje wspierające nasze zdrowie, takie jak olejki eteryczne, taniny, antyoksydanty.

  • Możemy mieć pewność, że produkty oznaczone jako ekologiczne, nie zawierają GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów).

  • Aby uzyskać dobry plon zdrowych roślin, bez użycia środków chemicznych, do upraw ekologicznych wybiera się odmiany rodzime, odporne na szkodniki, choroby i miejscowe warunki klimatyczne.

  • W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się wielohektarowych monokultur, sprzyjających degradacji gleby i szerzeniu się chorób, pozostawia się naturalne zbiorniki i cieki wodne wraz z przyległym do nich ekosystemem, co pozwala zachować naturalnie występujące na danym terenie elementy flory i fauny.

 Czy system produkowania i oznaczania żywności ekologicznej jest wiarygodny?

Często zastanawiamy się, czy kupując produkt z napisem „naturalny”, „ekologiczny”, „organiczny” faktycznie mamy gwarancję jego czystości i zachowania zasad ekologii?

Na pewno nie powinniśmy poprzestać na pierwszym wrażeniu. Jeśli produkt jest rzeczywiście ekologiczny, posiada przyznany mu certyfikat oraz nadany numer certyfikatu i jednostki certyfikującej. Szukaj na etykiecie produktu logo wraz z numerem. Jeśli go nie ma, to umieszczenie wyrazów sugerujących ekologiczne pochodzenie jest tylko chwytem marketingowym, bez pokrycia. Żeby lepiej poznać produkt, sprawdź również jego skład zapisany zwykle małą czcionką. Produkty ekologiczne, zgodnie z przepisami, muszą zawierać w swoim składzie minimum 95% składników ekologicznych, co w praktyce oznacza, że niektóre z nich, nawet te posiadające certyfikat, mogą zawierać do 5% sztucznych lub nieekologicznych dodatków, dopuszczonych do spożycia. Zawsze, żeby wiedzieć co zjadasz, czytaj skład produktu do końca. Nawet 5% chemicznych, sztucznych dodatków może mieć znaczący wpływ na jakość produktu i Twoje zdrowie.

Nawet w uprawie ekologicznej dopuszcza się stosowanie kilku nawozów syntetycznych oraz środków ochrony roślin, w niezbędnym zakresie ich stosowania.

Czym się różnią produkty organiczne od ekologicznych bio?

Najkrócej mówiąc niczym. W różnych częściach świata potocznie, na określenie tych samych zalet i własności produktów używa się różnych słów: ekologiczny, organiczny, naturalny, bio.

Intencja jest wspólna: aby to co jemy pochodziło z możliwie naturalnej uprawy, w zrównoważonym środowisku naturalnym, bez ingerencji lub z minimalną ingerencją chemii i sztucznego środowiska.

Wyraz „organiczny” wywodzi się od związków węgla, nazywanych organicznymi, z których według naszej obecnej wiedzy powstało i rozwinęło się życie na Ziemi. Wszystkie organizmy żywe zbudowane są z tych właśnie związków węgla, wodoru, tlenu i azotu.

Organiczny znaczy żywy, naturalny, w przeciwieństwie do sztucznego utożsamianego z martwym.

Produkty ekologiczne też spełniają w pierwszym rzędzie zasadę pochodzenia bezpośrednio z przyrody. Bio pochodzi od biologiczny,czyli naturalny. Terminów tych używamy zamiennie. W przepisach prawa wszystkie te trzy określenia oznaczają ściśle zdefiniowany proces produkcji, uprawy czy hodowli i nie wolno ich używać w opisie produktów, które tych norm nie spełniają. Na produkcie znajdziesz też zawsze oprócz słowa „eko” numer, pod którym zarejestrowane jest pozwolenie na używanie określenia „eko”. Jednak używaj na sformułowania „naturalna żywność” czy „zdrowa żywność” bo te sformułowania nie są prawnie zarezerwowane i każdy kto zechce może ich używać lub nawet nadużywać w celu promowania swoich wyrobów, nie spełniając żadnych specyficznych norm.

Pozostaw komentarz